Viltis ant kabliuko: Senegalo žvejai tikisi, kad naujasis prezidentas padės jiems užpildyti tinklus

Vilniaus naujienos

Senegalo sostinės, Ouakamo paplūdimys atspindi ryškią nelygybę tarp tradicinių mažųjų žvejų ir aukštesnės klasės atstovų, įskaitant politikus, turinčius prabangias vilas netoli žvejybos vietų. 58 metų baidarių kapitonas Adama Gueye pabrėžia, kaip matomas socialinis atotrūkis yra tik vienas iš jų rūpesčių. Didesnė problema – mažėjantys žuvų ištekliai, kuriuos naikina užsienio pramoniniai laivai, eksportuojantys žuvį iš Senegalo, kurioje amatininkų žvejybos tradicija išgyvena šimtmečius. ES pasirašė susitarimą su Senegalu dėl išteklių vagystės, todėl žmonės vyksta į Europą, tūkstančiai vietinių žvejų, kurie mažomis valtimis migruoja į Europą. Kinijos ir Turkijos pramoniniai laivai taip pat buvo smarkiai kritikuojami dėl savo praktikos. Pavyzdžiui, neretai vyriausybė išduodavo licencijas laivams, kurie anksčiau vykdė neteisėtą veiklą. Pastaraisiais metais kritikos sulaukė Senegale įsikūrusios Kinijos ir Ispanijos žuvų miltų bendrovės, kurios sugautas žuvis paverčia žuvų pašarais, kurie vėliau naudojami Kinijoje auginamoms žuvims auginti. 2022 m. žvejai padavė į teismą Ispanijos žuvų miltų gamyklą, kaltindami ją geriamojo vandens teršimu. Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos duomenimis, 2018 m. legalaus Senegalo žuvų eksporto vertė siekė daugiau nei 490 mln. dolerių ir sudarė 10 proc. šalies eksporto, atsilikdama tik nuo fosfatų, naftos ir aukso. Saugumo studijų instituto duomenimis, Senegalas taip pat praranda 272 mln. dolerių per metus dėl neleistinos ir neteisėtos pramoninės žvejybos, kurią vykdo užsienio laivai.Aplinkos teisingumo fondo duomenimis, žvejybos pramonė sukuria beveik 1,8 proc. Senegalo BVP ir daugiau nei 600 000 darbo vietų, tačiau šis skaičius gali būti didesnis, nes nėra registracijos.

Naujasis prezidentas – vilties simbolis

Bassirou Diomaye Faye, naujai išrinktas Senegalo prezidentas, yra laikomas permainų simboliu. Jo politika žadama kaip naujas puslapis Senegalo žvejams, kuriuos ankstesnė vyriausybė paliko su tuščiais tinklais. Faye, buvęs skurde ir artimas eilinio žmogaus rūpesčiams, pažadėjo imtis veiksmų žvejybos sektoriuje, siekiant apsaugoti vietos žvejus ir atkurti žuvų išteklius.

Prarasti ištekliai ir ekonominė įtampa

Užsienio pramoniniai traleriai ir neteisėta žvejyba labai sumažino žuvų išteklius Senegale, padidindami vietinės žuvies kainas ir darant didelę įtaką gyventojų mitybai. Senegalas, kurio gyventojai gauna apie 40 proc. gyvulinių baltymų iš jūros gėrybių, susiduria su ekonomine ir socialine krize. 2014 m. netoli Senegalo Sent Luiso miesto jūroje aptikta daug gamtinių dujų atsargų. Į projektą kartu su Senegalo vyriausybe investavo tokie tarptautiniai dalyviai kaip „British Petroleum“ (BP), kuriai priklauso didžiausias projekto akcijų paketas, ir JAV bendrovė „Kosmos Energy“. Paskelbus apie projektą, Europos valstybių vadovai su oficialiais vizitais kreipėsi į buvusį prezidentą Sall dėl galimų eksporto sandorių.

Politiniai pažadai ir iniciatyvos

Faye įsipareigojo pertvarkyti žvejybos sektorių, įskaitant žvejybos zonų, skirtų tik amatininkams, perkėlimą toliau nuo kranto, ir Nacionalinio dirbtinių rifų panardinimo bei valdymo plano įgyvendinimą. Šie veiksmai tikimasi atkurti jūros buveines ir ekosistemas bei apsaugoti žvejybos išteklius nuo užsienio tralerių.

Senegalo žvejų ir migracijos iššūkiai

Ne tik ekonominiai, bet ir aplinkos iššūkiai, pvz., klimato kaita ir naftos bei dujų gavybos projektai, daro didelį spaudimą žvejybos bendruomenėms. Dėl šių iššūkių dalis žvejų imasi pavojingų kelionių į Europą, ieškodami geresnių gyvenimo sąlygų.
Nors naujasis prezidentas Faye žadėjo permainas, tik laikas parodys, ar pavyks išspręsti sudėtingas žvejybos sektoriaus problemas Senegale.

Parengta pagal aljazeera.com
Foto Cheikh Tidiane Ndiaye