Kraujo mineralai: ES ir Ruandos tiekimo susitarimo paslaptys

Pasaulio naujienos

Įsibėgėjus žaliajai revoliucijai, Europos Sąjunga pasirašė susitarimą su Ruanda, kuri užtikrins brangiųjų mineralų, reikalingų švarioms technologijoms, pavyzdžiui, saulės baterijoms ir elektra varomoms transporto priemonėms, gaminti, tiekimą.

Pakeistoji taika
Europos Komisija, vasario mėnesį pasirašiusi susitarimo memorandumą, tvirtina, kad šis susitarimas puoselės tvarias ir atsparias svarbiausių žaliavų vertės grandines. Tačiau, ką slepia šis susitarimas?

Patarimas leidžiamas iš kito pasaulio krašto
Ruanda, nors ir laikoma pažangos švyturiu Vakarų pasaulyje, kelia abejonių dėl jos vaidmens karo regione. Tarptautinės organizacijos apkaltina šią šalį neteisėtos prekybos naudingosiomis iškasenomis, kurios skatina konfliktus ir kenkia tiekimo grandinėms. JAV finansų ministras netgi pareiškė, kad Kongo ekonomika kasmet praranda milijardus dolerių dėl šios neteisėtos prekybos.

Nešvarus kovos tarnybininkai
Kongo Demokratinės Respublikos rytuose veikia daugiau kaip šimtas ginkluotų grupuočių, kurios kovoja dėl kontrolės prieigos prie brangiųjų išteklių. Tarptautinės organizacijos ir JT ekspertai teigia, kad Ruanda remia vieną iš šių grupuočių, kuri užsiima neteisėta prekyba mineralais ir kelia grėsmę regiono stabilumui.

Pozicija ant turtingo aukso krūvo
Kongo Demokratinė Respublika turėtų būti viena turtingiausių pasaulio valstybių, turinti didžiulius brangiųjų mineralų išteklius. Tačiau šios turtingos žemės atneša ne taiką, bet konfliktus ir skurdą gyventojams, o tarptautinės bendruomenės stebi šalį, kaip vieną iš svarbiausių pasaulio konfliktų regionų.

Užsispyrę kovotojai ir vergovė kasyklose
Vietiniai kasėjai, kurių dauguma gyvena skurde ir sunkumų aplinkoje, priversti dirbti beveik vergiškomis sąlygomis. Jie verčiami kasdien po žeme, kurti, kasdien rizikuojant savo gyvybe, o užmokestis už tai yra menkas. Nepaisant šios baisios situacijos, šie žmonės yra pagrindinis karų ir konfliktų regione variklis.

Tarptautinės bendruomenės klaidingas žingsnis?
Europos Sąjunga, pasirašydama susitarimą su Ruanda, galbūt įsipainiojo į regiono įtemptas politines ir ekonomines problemas. Šis susitarimas gali ne tik pritraukti neigiamą dėmesį, bet ir pakenkti tiekimo grandinėms bei regiono gyventojams. Tačiau sprendžiant šią problemą reikia ne tik atsisakyti bendradarbiavimo, bet ir ieškoti konstruktyvių sprendimų, kurie atitiktų tiek ES, tiek ir regiono interesus.

Pagal aljazeera.com