Prieš 30 metų Lietuvoje įvestas PVM mokestis

Istorija/Lietuvos naujienos

Prieš tris dešimtmečius Lietuva įvedė pridėtinės vertės mokestį (PVM), kuris tapo vienu svarbiausių šalies biudžeto finansavimo šaltinių. Įdiegtas 1994-ųjų gegužės 1-ąją, PVM nuo pat pradžių kėlė įvairias reakcijas visuomenėje ir verslo bendruomenėje. Tuometinė Vyriausybė ramino, kad kainos nekils, nes naujasis mokestis tik pakeis iki tol egzistavusį akcizą.

Pradinės PVM vingrybės
Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė prisimena, kaip pradiniais metais buhalterių laukė nemenkas iššūkis. Interneto trūkumas reiškė, kad PVM deklaracijas Valstybinei mokesčių inspekcijai reikėjo pristatyti fiziškai. Jei neturėjai atitinkamo blanko, turėjai jį įsigyti, o kartais net savo popieriaus atsinešti. Iš pradžių nustatytas 18% PVM tarifas pradėtas taikyti beveik visoms prekėms ir paslaugoms. Tai greitai sukėlė diskusijas apie padidėjusias kainas, kurios tapo pagrindine žiniasklaidos tema.

PVM tikslingumas ir kritika
Lietuvos demokratinės darbo partijos Vyriausybė teigė, kad PVM įvestas mažinti šešėlinės ekonomikos mastą ir valdyti įmonių pajamų srautus. Tačiau ekonomistas Raimondas Kuodis išreiškė susirūpinimą dėl PVM regresyvumo, pabrėždamas, kad šis mokestis skaudžiausiai paveikia mažesnes pajamas gaunančius gyventojus. PVM skirtingai nei gyventojų pajamų mokestis neturi progresyvių tarifų, tad yra sunkiau pritaikomas atsižvelgiant į socialinę nelygybę.

PVM d iraAteities perspektyvos
2009-aisiais, reaguojant į pasaulinę finansų krizę, konservatorių vadovaujama Vyriausybė PVM padidino iki 19%, o vėliau iki 21% – teigdama, kad šis padidėjimas laikinas. Tačiau ekonomistė Jekaterina Rojaka pastebi, kad šis laikinas sprendimas tapo ilgalaikiu. Dabar valdžia svarsto PVM didinimą gynybos finansavimui, tačiau ekonomistai perspėja, kad tai gali sumažinti vartojimą, ypač viduriniojoje klasėje, ir slopinti ekonomikos augimą.

Finansų ministerijos duomenimis, per visą PVM istoriją iki 2023-ųjų pabaigos į biudžetą surinkta apie 65 milijardai eurų. Nors PVM yra lengviausiai surenkamas mokestis, jis labiausiai paveikia skurdžiausiuosius. Ekonomistai siūlo ieškoti būdų mažinti PVM naštą, kartu sumažinant lengvatų ir išimčių skaičių. Galutinis sprendimas, kaip PVM struktūra vystysis toliau, bus itin svarbus Lietuvos socialinei ir ekonominei aplinkai.

Pagal lrt.lt
Foto Kelly Sikkema