Vilniuje interaktyvi paroda apie aukštąsias senovės graikų technologijas

Vilniaus naujienos

Vilniuje atidaryta unikali keliaujanti paroda „Archimedas ir jo laikas“, atvežta tiesiai iš Atėnų. Paroda pristato aukštąsias senovės Graikijos technologijas ir Archimedo išradimus, kurie ir šiandien žavi mokslo bei technikos entuziastus visame pasaulyje.

Energetikos ir technikos muziejuje eksponuojami įvairūs išradimai, surinkti iš visoje Graikijoje žinomo Kosto Kotsano Senovės Graikijos technikos muziejaus, kuris turi filialus Atėnuose, Heraklione, Olimpijoje bei Katakolo uoste. Ši paroda – tai įrodymas, kad senovės graikai ne tik filosofavo, bet ir kurė sudėtingus mechanizmus, kurių technologijos stebina iki šiol.

Konstantinos Kotsanas, muziejaus įkūrėjas ir eksponatų rekonstrukcijų autorius, su savo komanda sukūrė daugiau nei 350 interaktyvių senovės išradimų kopijų. Tarp jų – nuo robotų, analoginio kompiuterio, pirmojo kino aparato iki pirmosios automatinės pardavimo mašinos, kuri pirkėjams įpildavo šventinto vandens.

Parodos lankytojai turi unikalią galimybę pamatyti, kaip senovės graikų technologijos yra panašios į šiuolaikinių technologijų pradmenis. Pavyzdžiui, Antikiteros mechanizmas, vadinamas senovės analoginiu kompiuteriu, naudotas dangaus kūnų padėčiai nustatyti. Šios technologijos rodo, kad mūsų civilizacijos technologinė pažanga prasidėjo daug anksčiau, nei įprasta manyti.

Parodos metu taip pat vyksta įvairios edukacinės veiklos, įskaitant nemokamas ekskursijas, kurias ves P. Kotsanas, K. Kotsano sūnus. Jis pasakoja apie senovės graikų išradimų aktualumą šiuolaikinėje visuomenėje ir pabrėžia, kad „technologijų reikšmė kuriantis civilizacijoms negali būti pervertinta“.

„Archimedas ir jo laikas“ jau sulaukė pripažinimo įvairiuose pasaulio mokslo centruose ir muziejuose, o dabar ši paroda gali būti pamatyta ir Vilniuje. Paroda vyks iki lapkričio 24 d., suteikdama puikią progą iš arčiau susipažinti su inovacijomis, kurios pakeitė pasaulį prieš tūkstančius metų.

Iki šiol Energetikos ir technikos muziejuje lankytojai galėjo susipažinti su Leonardo da Vinčio išradimais. „Archimedo ir jo laiko“ paroda tęsia šią tradiciją, akcentuodama senovės išradimų svarbą ir įtaką mūsų šiuolaikiniam mokslui ir inžinerijai. Muziejaus direktorius Mykolas Bistrickas teigia, kad ši paroda ne tik edukuoja, bet ir įkvepia lankytojus domėtis mokslu ir technikos raida.

Šis renginys yra puikus pavyzdys, kaip istorija gali būti pristatoma gyvai ir įtraukiančiai, padedant susieti praeitį su dabartimi ir atskleidžiant senovės žinių galią.

Parengta pagal Lietuvos energetikos muziejaus pranešimą
Foto Sergio Rota