Klimato krizės padariniai: Europoje auga uodų pernešamų ligų grėsmė

Naudinga

Dėl klimato krizės Europoje plinta uodų pernešamos ligos, perspėja ekspertai. Šiandien Barselonoje vykstančiame Europos klinikinės mikrobiologijos ir užkrečiamųjų ligų draugijos kongrese profesorė Rachel Lowe iš Barselonos superkompiuterių centro pabrėžė, kad šiltėjanti klimato temperatūra sudaro palankias sąlygas uodams, kurie yra pagrindiniai tokių pavojingų ligų kaip maliarija ir Dengė karštligė pernešėjai. Jos teigimu, dėl visuotinio atšilimo šios ligos sparčiai plinta Europoje, o prognozuojama, kad ateityje situacija tik blogės.

Šiltėjant orams, uodų gyvenimo ciklas tampa greitesnis, o tai reiškia, kad jie greičiau dauginasi ir plinta. Be to, šiltesni ir drėgnesni orai suteikia uodams palankesnes veisimosi sąlygas. Anksčiau Dengė karštligė dažniausiai buvo registruojama tik tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, tačiau dabar ši liga jau fiksuojama ir Europoje. Nuo 2023 m. Azijos tigrinis uodas (Aedes albopictus), kuris yra Dengė karštligės pernešėjas, jau įsitvirtino 13 Europos šalyse.

Profesorė Lowe įspėja, kad ilgėjant karštiems sezonams, uodų platinamų ligų sezonas prasidės anksčiau ir truks ilgiau, o tai reiškia, kad ligos protrūkiai taps dažnesni ir intensyvesni. Ji pabrėžė, kad visuomenės sveikatos sistemos privalo būti pasiruošusios šiam iššūkiui, kad būtų išvengta masinių uodų platinamų ligų protrūkių.

Paraleliai konferencijoje buvo aptartas ir klimato kaitos poveikis antimikrobiniam atsparumui. Profesorė Sabiha Essack iš Kvazulu-Natal universiteto Pietų Afrikoje pabrėžė, kad klimato kaita yra „grėsmės multiplikatorius“, kuris padidina atsparumą antimikrobinėms medžiagoms. Klimato kaita veikia ne tik uodų platinamas ligas, bet ir bendrąjį patogenų plitimą, o tai kelia grėsmę tiek žmonių, tiek gyvūnų ir augalų sveikatai.

Šie perspėjimai rodo, kad reikia skubiai stiprinti visuomenės sveikatos sistemas ir investuoti į prevencines priemones bei ankstyvojo įspėjimo sistemas, kad būtų galima efektyviai kovoti su uodų platinamomis ligomis ir jų pasekmėmis. Tik bendromis pastangomis galima užkirsti kelią dideliems ligų protrūkiams ir apsaugoti visuomenės sveikatą nuo šių besikeičiančių grėsmių.

Parengta pagal theguardian.com
Foto Afshana Nasser