Lietuvių komandos sėkmės kelias į Pasaulio čempionatą

Vilniaus naujienos

Pasaulinis robotikos čempionatas kasmet suvilioja tūkstančius jaunų talentų iš viso pasaulio, siūlantis jiems galimybę įrodyti savo inovatyvumą ir technologinę išradingumą. Šiais metais iš 8000 aktyvių dalyvių atrinktos vos 200 komandų, kurios varžysis varžybose Hiustone. Lietuvos komanda, pritraukusi teisėjų dėmesį, pasižymi ypatingu pasiekimu. Dalyviai kovoja dėl aukščiausios vietos vienoje iš 4 divizijų. Pasiruošimo čempionatui užduotis skiriama kasmet rugsėjo mėnesį.

Vienas iš komandos narių dalinasi įspūdžiais: „Esame komanda, kuri egzistuoja vos metus, bet per tą laiką sugebėjome sukurti net keturis roboto prototipus“ – apie nuopelnus sako Nojus Adomaitis. Tai išties neįprastas pasiekimas, rodantis komandos narių įsipareigojimą ir darbo etiką.

Įspūdingą pasiekimą papildo pačio roboto inžinerija. Paklausti, kokių sunkumų pasitaiko ruošiantis čempionatui, moksleiviai dalijosi, kad ir Hiustone būta ir nesklandumų. Esą viena iš detalių nustojo veikti. „Robotas naudoja specifinius ratų tipus, vadinamus „Mecanum“. Jie suteikia jam unikalią galimybę judėti visomis kryptimis: į priekį, atgal ir netgi šonu link“, – aiškina Domas Vrubliauskas, komandos narys. Robotas sugeba veiksmingai valdyti žaidimo elementus – šešiakampius objektus, kuriuos jis turi paimti ir padėti ant žaidimų lentos, už ką gaunama vertingų taškų.

Tačiau kelias į čempionatą nebuvo paprastas. Povilas Kulis prisimena: „Tai jau ketvirta mūsų roboto versija, sukonstruota per maždaug mėnesį.“ Ankstesnės trys versijos skyrėsi nuo galutinės ketvirtosios ne tik išoriniu dizainu, bet ir mechanizmų veikimo efektyvumu.

Komandos nariai nevengia pabrėžti iššūkių, su kuriais susiduria ruošdamiesi šiai varžybų didžiajai šventei. Hiustone, kaip ir bet kur kitur, nebuvo išimčių. „Sudėtingiausia dalis yra ištestuoti kiekvieną mechanizmą, kad jis būtų paruoštas tikram naudojimui. Niekada negalite būti tikri, kas gali sugesti ar neveikti taip, kaip tikėjotės. Turėjome atvejį, kai sensoriai žaidimo lauke tiesiog nustojo veikti ir mes nepamatėme testuodami. Tokias situacijas reikia spręsti vietoje, neturint jokių galimybių jų ištaisyti“ – dalijasi Nojus Adomaitis.

Lietuvos komandos pasiekimai robotikos srityje ne tik kelia šalies garbę, bet ir liudija jaunų talentų ir technologinio potencialo buvimą. Nepaisant iššūkių, su kuriais susiduria šie jauni inžinieriai, jie tęsia savo kelionę į sėkmę su nerimu ir pasitikėjimu. Galbūt ateityje jų kūriniai liks ne tik žaidimo aikštelėje, bet ir revoliucinių technologijų istorijoje.

Pagal lrt.lt
Foto Andrea De Santis