Kryžiažodžių istorija: nuo „Word-Cross“ iki šiandienos smegenų mankštos

Vilniaus naujienos

Kryžiažodžių žaidimo kilmė siekia 1913 metus, kai amerikiečių žurnalistas Arthur Wynne iš Liverpoolio sukūrė pirmąjį kryžiažodį. Jis buvo skelbiamas „New York World“ laikraštyje ir pristatytas kaip „Word-Cross“ žaidimas. Tačiau dėl spausdinimo klaidos žodis „Word-Cross“ netrukus buvo pakeistas į „Cross-Word“, ir ši forma išliko iki šiol.

Arthur Wynne sugalvojo kryžiažodį, kurio struktūra yra panaši į šiuolaikinius kryžiažodžius: langelių tinklelio forma su horizontaliomis ir vertikaliomis eilutėmis, kuriose įrašomi žodžiai pagal pateiktus apibrėžimus. Ši žaidimo forma labai greitai tapo populiari ir pradėjo plisti visame pasaulyje.

XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje kryžiažodžiai jau buvo įprasti daugelyje šalių. Jie buvo spausdinami laikraščiuose ir žurnaluose, o vėliau atsirado specializuotos kryžiažodžių knygelės. Šis žaidimas ne tik tapo laisvalaikio praleidimo būdu, bet ir buvo naudojamas kaip smegenų mankšta, padedanti išlaikyti protinę aštrumą.

Nuo tada kryžiažodžiai įvairiais pavidalais plito po visą pasaulį, o jų populiarumas išliko iki šių dienų. Šiandien kryžiažodžiai yra neatsiejama kultūros dalis, pritaikoma skirtingose šalyse, kalbose ir su įvairiomis temomis, nuo pramoginių iki švietimo tikslais. Kryžiažodžiai neabejotinai yra vienas iš universaliausių žodinių žaidimų pasaulyje.
Foto Alexandra Lowenthal