Europoje keičiasi tiesioginių užsienio investicijų žaidimo taisyklės: Lietuvos iššūkiai ir galimybės

Lietuvos naujienos

Europoje, ypač Vidurio Rytų Europos (VRE) regione, stebime įdomų tiesioginių užsienio investicijų (TUI) dinamikos pokytį. Tarptautinių analitikų teigimu, nors TUI rinka traukiasi visame pasaulyje, VRE regione jaučiama priešinga tendencija – čia investicijos pasiekia istorines aukštumas. Nepaisant to, kad Lietuva vis dar pirmauja tarp Baltijos šalių, „Investuok Lietuvoje“ įspėja, kad prarandame pozicijas tarptautinėje arenose.

Konkurencinė kova tampa vis intensyvesnė, ypač dėl agresyvių Lenkijos, Vengrijos ir Rumunijos vyriausybių veiksmų, skirtų TUI skatinimui. Lietuvos ekonomikos problemos tik dar labiau sukomplikuoja situaciją. „Turime spręsti šį klausimą dabar, jei nenorime likti investicijų paribyje“, – sako „Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis.

Naujos ekonominės realijos reikalauja peržiūrėti esamą strategiją. Anot „Investuok Lietuvoje“ strategijos vadovo Mario Stasiukaičio, Lietuva – brangi, tačiau dar nespėjusi tapti turtinga šalis. Tradicinis modelis, grindžiamas žemais kaštais ir pigia darbo jėga, tampa vis mažiau efektyvus. Šiandieninė realybė ragina orientuotis į aukštąjį technologinį išsivystymą, inovacijas ir didelį darbo našumą.

Siekiant tapti lygiaverčiais Šiaurės šalims, Lietuva turėtų siekti produktyvumo augimo bent 3,8% per metus. Tai būtina norint užtikrinti aukštą gyventojų pajamų lygį ir gyvenimo kokybę. Regionų atotrūkis, palyginti su Vilniumi ir Danija, taip pat rodo, kad reikalingos investicijos į pažangią gamybą.

Strategijos vadovas pabrėžia, kad tik stiprinant mokslinių tyrimų ir žaliosios ekonomikos sektorius, galime tikėtis ekonomikos transformacijos. 2021 m. duomenys rodo, kad aukštųjų technologijų sektoriuje produktyvumas buvo 67% aukštesnis nei kitose srityse, o atlyginimai šiose darbo vietose – gerokai virš šalies vidurkio.

Todėl dabar, daugiau nei bet kada, svarbu imtis ryžtingų ir strategiškai pagrįstų sprendimų. „Investuok Lietuvoje“ parengė ambicingą planą, orientuotą į ekonomikos transformaciją, pramonės politiką ir regionų plėtrą. Tai ne tik ekonominės naudos klausimas, bet ir šalies ateities garantija.

Kadangi Lietuvos ekonominė raida yra strategiškai svarbi, svarbu ne tik reaguoti į esamus iššūkius, bet ir proaktyviai kurti naujas

galimybes. „Turime istorinę galimybę susikurti savo sėkmės istoriją ir reikšmingai priartėti prie turtingų Šiaurės valstybių ekonomikos ir gyvenimo lygio“, – teigia E. Čivilis, akcentuodamas būtinybę veikti nedelsiant.

Parengta pagal investlithuania.com
Foto Jp Valery