Ar tokia Vyriausybė reikalinga Lietuvai: LR Vyriausybė nepritarė siūlymui leisti pasitraukti iš antros pakopos pensijų kaupimo

Lietuvos naujienos

Trečiadienį Vyriausybė nepritarė Seimo „valstiečių“ frakcijos atstovės Ligitos Girskienės pasiūlymui leisti žmonėms bet kada pasitraukti iš antros pakopos pensijų kaupimo ir atgauti jų sumokėtas įmokas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rekomendavo nepritarti šioms Pensijų kaupimo įstatymo pataisoms, kurioms Seimas kovo mėnesį pritarė po pateikimo.

Ministerijos teigimu, pritarus pakeitimams, iš pensijų fondų būtų galima pasitraukti be jokių išskirtinių aplinkybių, todėl pensijų sistema neveiktų darniai, sumažėtų jos stabilumas ir nebūtų užtikrintos pakankamos kaupiančiųjų pajamos senatvėje. „Be to, dėl iš pensijų kaupimo planuojančių pasitraukti dalyvių skaičiaus neprognozuojamumo mažėtų ilgalaikių Pensijų anuitetų fondo pinigų srautų prognozavimo tikslumas bei investicinė grąža visiems pensijų kaupimo dalyviams, (…) kiltų rizika pačiam Pensijų anuitetų fondo tvarumui ir efektyvumui“, – rašoma Vyriausybės išvados Seimui projekte.

L. Girskienės pataisos numato, kad nuo 2025 metų liepos žmonėms bet kuriuo metu būtų leista atsisakyti dalyvauti antros pakopos pensijų fonduose ir atgauti sumokėtas įmokas, jie nebūtų įtraukti į kaupimą, jei „Sodrai“ pateiktų tokį prašymą. Pagal pataisas, žmogaus sumokėtos pensijų įmokos ne vėliau kaip per 30 dienų būtų grąžinamos fondo dalyviui, o valstybės biudžeto lėšos – „Sodrai“.

Konstituciniam Teismui kovo pradžioje paskelbus, kad turi būti numatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu rengia jas numatančias pataisas. Pasak ministerijos, pakeitimais taip pat bus siūloma nustatyti palankesnes įtraukimo į pensijų kaupimą sąlygas bei galimybes pasirinkti pensijų išmokos rūšį.

Nors Vyriausybė nepritarė L. Girskienės siūlymui, diskusijos dėl antros pakopos pensijų kaupimo ateities nesibaigia. Ministerijos siūlomos pataisos gali reikšmingai pakeisti pensijų kaupimo sistemą, numatant naujas sąlygas ir galimybes žmonėms pasirinkti pensijų išmokos rūšį. Vis dėlto, šiuo metu vykstančios diskusijos ir galimų pataisų priėmimas gali dar labiau įtakoti visuomenės požiūrį į pensijų kaupimo svarbą ir ilgalaikę naudą.

Tuo tarpu, pensijų kaupimo dalyviai ir toliau laukia aiškesnių sprendimų, kurie padėtų užtikrinti jų finansinį saugumą senatvėje. Dabartinės pensijų sistemos stabilumas ir veiksmingumas išlieka svarbiausiu prioritetu tiek valdžios institucijoms, tiek visuomenei.
Parengta pagal lrt.lt