Daugiabutyje atlikus vandens tyrimus, nustatyta, kad tarša buvo lokalizuota tik konkretaus buto vandens čiaupuose, o ne visoje pastato vandens cirkuliacijos sistemoje. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai išsiaiškino, kad po vandens čiaupų dezinfekavimo ir vandens nuleidimo, tarša daugiau nebebuvo nustatyta. „Taip pat turime atsakymus dėl sporto klubo ir kitos miesto apgyvendinimo įstaigos, kurioje žmogus lankėsi – ten irgi nenustatyta tarša“, – sakė R. Lingienė.
Tyrimų rezultatai ir rekomendacijos gyventojams
Atlikus išsamius tyrimus, buvo susisiekta su kitų daugiabučio butų gyventojais, jiems pateiktos rekomendacijos, kaip užtikrinti vandens saugumą. Be to, buvo patikrintos ir netoliese esančios automobilių plovyklos, tačiau jose bakterijų taip pat nerasta. Šios priemonės padėjo užtikrinti, kad tarša neišplistų ir kitiems gyventojams.
Šiltuoju metų laikotarpiu nuosavų ar daugiabučių namų gyventojams, savarankiškai ruošiantiems karštą vandenį, gali kilti pagunda taupyti sumažinant vandens temperatūrą. Tačiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ragina netaupyti sveikatos sąskaita ir primena, kad nuo legioneliozės – ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia Legionella bakterijos, saugo profilaktinės priemonės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra.
Tinkama vandens temperatūra – esminė prevencijos priemonė
Kad vandens sistemose neatsirastų legionelių, pirmiausia būtina palaikyti tinkamą vandens temperatūrą. Karštas vanduo visada turi būti pakankamai karštas, čiaupuose ne mažiau kaip 50 °C, o šaltas – ne daugiau kaip 20 °C. Šios taisyklės turėtų laikytis ir nuosavų ar daugiabučių namų gyventojai, kurie vandenį šildosi patys.
Jei pastebite, kad karštas vanduo atrodo ne toks karštas ar kitoks nei anksčiau, NVSC specialistai ragina apie tai pranešti bendrojo naudojimo objektų administratoriui (šilumos punkto prižiūrėtojui), o gyvenantiems nuosavame name – patiems padidinti temperatūrą vandens šildytuve.
Vandens cirkuliacija ir čiaupų priežiūra – būtini veiksmai
Kita taisyklė, kurios svarbu laikytis – karštas vanduo tiekimo sistemose neturi užsistovėti. Jei vanduo buvo nenaudojamas ilgesnį laiką, pavyzdžiui, ilgiau nei dvi savaites buvote išvykę atostogauti ar komandiruotėje, tuomet prieš pradedant vartoti reikėtų leisti vandeniui nubėgti 5 minutes. Trečia ne mažiau svarbi taisyklė – prižiūrėti ir valyti dušų galvutes bei čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos.
Legioneliozės atvejų statistika Lietuvoje
Legioneliozės (legionierių ligos) atvejai Lietuvoje registruojami kasmet. 2013–2023 m. iš viso šalyje užregistruoti 188 legionierių ligos atvejai, iš jų 71 atvejis – 2023 m. Pernai didesnį nei įprasta legionierių ligos atvejų skaičių nulėmė Kauno regione registruotas šios ligos protrūkis. NVSC duomenimis, per pirmuosius keturis šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruota 16 legioneliozės atvejų, iš kurių 3 baigėsi mirtimi. Mirštamumas nuo legionierių ligos siekia apie 5–15 proc.
Pagal nvsc.lrv.lt
Foto CDC