Didėjant širdies nepakankamumo atvejams Lietuvoje, vyksta aktyvios sveikatos patikrinimo kampanijos

Lietuvos naujienos/Sveikata/Vilniaus naujienos

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 10 tūkst. naujų širdies nepakankamumo atvejų, o bendras sergančiųjų skaičius šalyje siekia apie 145 tūkst. Šie skaičiai atkreipia dėmesį į širdies sveikatos problemų rimtumą ir būtinybę skatinti gyventojus rūpintis savo sveikata. Aistė Štaraitė, Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos vadovė, pabrėžia, kad tikimybė susirgti šia liga per gyvenimą yra net 1 iš 5.

Ketvirtadienį Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje vyko atviras Kardiologijos informacinis centras, kur visi norintys galėjo pasitikrinti savo širdies sveikatą. Renginio metu, vykusio nuo 12 iki 15 valandos, buvo atlikta šimtai sveikatos tyrimų, įskaitant kraujo spaudimo, pulso, cholesterolio ir gliukozės matavimus.

A. Štaraitė teigia, kad tokios akcijos yra itin svarbios, nes specializuotų gydytojų trūkumas ir didelė sergamumo statistika rodo, kad daugelio ligonių sveikatos būklė ne visada yra tinkamai įvertinama laiku. Ji pabrėžia, kad širdies nepakankamumo rizika gali būti nustatyta atliekant specialų kraujo tyrimą, kurį gali atlikti šeimos gydytojai.

Sveikatos specialistė išskiria stresą, mažą fizinį aktyvumą bei alkoholio ir tabako vartojimą kaip pagrindinius širdies nepakankamumo rizikos veiksnius. Be to, ji akcentuoja, kad net 60 proc. šios ligos atvejų yra susiję su depresija, todėl būtina ne tik gydyti pačią širdies ligą, bet ir skirti dėmesio pacientų emocinei sveikatai.

Renginį organizavo Lietuvos Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija kartu su Tarptautiniu širdies aljansu Global Heart Hub, Santaros klinikomis, Nacionaliniu Transplantacijų biuru, Vilniaus Visuomenės sveikatos biuru ir Vilniaus miesto savivaldybe. Ši iniciatyva rodo, kaip svarbu bendradarbiauti įvairioms organizacijoms, siekiant padidinti visuomenės sąmoningumą apie širdies sveikatą ir skatinti ankstyvą ligos nustatymą bei efektyvų gydymą.

Parengta pagal Viktoriją Smirnovaitę, Elta
Foto Tanya Pro