Vilniaus mieste artėjama prie žemės grąžinimo proceso pabaigos: 550 asmenų jau pasirinko naujus sklypus

Vilniaus naujienos

Iki 2024 m. gegužės 1 d., Nacionalinė žemės tarnyba gavo 681 prašymą dėl valios pakeitimo, atspindinčių piliečių pageidavimą vietoje žemės sostinėje gauti miško sklypą. Šis fenomenas atskleidžia svarbų etapą restitucijos procese, kuris Lietuvoje, skirtingai nei kai kuriuose kituose postsovietinėse šalyse, yra aktyviai įgyvendinamas siekiant atlyginti istorines neteisybes.

Nuosavybės grąžinimo procesas Vilniaus mieste užtruko net tris dešimtmečius, jau matoma, kad restitucijos proceso pabaiga yra arti. 2023 m. birželį priimti įstatymų pataisymai leidžia savivaldybėms skirti ne tik žemės sklypus individualiai statybai, bet ir sklypus įvairiai ūkinei-komercinei veiklai. Dėl to savivaldybėms buvo sudarytos sąlygos pasiūlyti piliečiams pakankamą sklypų sąrašą, atitinkantį jų poreikius.

Be to, nuo 2024 m. pradžios savivaldybės, nebaigusios nuosavybės teisių atkūrimo procedūrų, tapo valstybinės žemės patikėtinėmis ir neturi teisės šią žemę perduoti ar nuomoti tretiesiems asmenims iki proceso pabaigos, išskyrus sklypus prie eksploatuojamų statinių.

Asmenys, kurie iki gegužės 1 d. nepakeitė savo valios dėl nekilnojamojo turto atkūrimo, bus kompensuojami pinigais pagal Vyriausybės nustatytą tvarką.

Vilniaus miesto savivaldybė į Nacionalinę žemės tarnybą perdavė 550 sklypų sąrašą, bendras plotas – beveik 195 ha. Šie sklypai apima gyvenamųjų namų, komercinių, pramonės bei sandėliavimo objektų teritorijas, sudarant piliečiams daugiau pasirinkimų atkurti savo nuosavybės teises.

Dėl pastangų suprojektuoti ir perduoti didesnį sklypų plotą, nei yra poreikis, Vilniaus miestas užtikrino, kad piliečiai galėtų rinktis iš įvairios paskirties sklypų. Tai, kaip teigia Vilniaus miesto vicemeras Andrius Grigonis, rodo dešimtmečius trukusio projekto sėkmę, leidžiančią miestui ir toliau augti, atitinkant tiek miesto, tiek jo gyventojų poreikius.

Šis žingsnis ne tik atkuria piliečių nuosavybės teises, bet ir skatina miesto plėtrą, integruojant įvairios paskirties teritorijas į bendrą miesto struktūrą. Tokiu būdu Vilnius ne tik atlygina istorines neteisybes, bet ir kuria pagrindą tvariam ir įtraukiam miesto augimui.

Parengta pagal LR Aplinkos ministerijos pranešimą
Foto Gautier Pfeiffer