Vilniuje auga miesto daržininkystės populiarumas

Vilniaus naujienos

Miesto daržininkystė Vilniuje vis populiarėja. Nuo balandžio 25-osios, Šv. Morkaus dienos, kai tradiciškai pradedami darbai daržuose, miestiečiai ne tik sėja morkas, bet ir puoselėja bendruomeninius daržus, pritaikydami juos prie miesto aplinkos.

Pilaitėje jau penktus metus veikia „Idėjų lysvė“, o Antakalniečiai džiaugiasi ne tik lauko lysvėmis Sapiegų parke, bet ir ištisus metus veikiančiu hidroponiniu daržu „Miesto laboratorijoje“. Naujininkai ir Verkių gyventojai taip pat netrukus galės mėgautis savo bendruomeniniais daržais, nes Vilniaus savivaldybė skatina šią veiklą ir finansuoja naujus projektus.

Antakalnyje įkurtas vienas pirmųjų bendruomeninių daržų Vilniuje. Pradėjęs nuo trijų lysvių, šiandien jis yra išsiplėtęs į didelį projektą su apleistu šiltnamiu ir įvairiais renginiais, skirtais kaimynams sutelkti. „Daržininkystė čia tapo tikru bendruomenės ryšio stiprintoju“, – teigė „Antakalniečių bendruomenės“ atstovė Goda Sosnovskienė.

Pilaitės bendruomeninis daržas, pradėjęs veiklą prie „Beepart“ kūrybinių dirbtuvių, šiandien turi 33 lysves, kurias prižiūri aktyvūs bendruomenės nariai. „Mūsų bendruomenė išmoko vertinti bendradarbiavimą ir šiandien populiarėja bendros lysvės“, – pasakojo daržo įkūrėja architektė Laura Petruškė.

Verkiuose, prie buvusių dvaro arklidžių, netrukus iškils dar vienas bendruomeninis daržas. Savivaldybės finansuojamas projektas numato 8 pakeltas lysves ir patogumus daržininkams. „Kai paskelbėme apie naują daržą, susidomėjimas viršijo mūsų lūkesčius“, – džiaugėsi L. Petruškė.

Taip pat planuojama pritaikyti viešąsias erdves Naujininkuose ir Grigiškėse, suteikiant vietą miestiečių daržams. Tai ne tik skatina bendruomeniškumą, bet ir populiarina miesto daržus kaip būdą gyventojams aktyviau dalyvauti aplinkosaugos veikloje.

Mokyklose ir darželiuose Vilniuje taip pat diegiamos pakeltos lysvės, kuriose auga įvairūs augalai. „Vaikai ne tik mokosi apie augalų priežiūrą, bet ir ugdo ekologinį sąmoningumą“, – sakė ekologė Ona Motiejūnaitė.

Šis miesto daržininkystės plėtros modelis ne tik gražina miestą, bet ir moko gyventojus, įskaitant jaunimą, praktiškai taikyti žaliosios politikos principus savo kasdieniame gyvenime.

Pagal lrt.lt
Foto Markus Spiske