Viltis išgydyti melamoną jau netrukus

Sveikata

Gydytojai, dalyvaujantys naujame medicinos tyrime, pradėjo bandyti pirmąją pasaulyje asmeninės mRNA vakcinos nuo melanomos klinikinius tyrimus, kurie gali visiškai pakeisti vėžio gydymą. Ši vakcina, kuri yra individualiai pritaikyta kiekvienam pacientui, siekia ne tik gydyti, bet ir užkirsti kelią ligos pasikartojimui.

Melanoma — tai labiausiai mirtina odos vėžio forma, kasmet pasaulyje užregistruojama apie 132 000 naujų atvejų. Nors chirurgija, radioterapija, vaistai ir chemoterapija yra pagrindiniai gydymo būdai, naujoji mRNA vakcina siūlo revoliucinį požiūrį į kovą su šia liga.

Londono universitetinio koledžo ligoninių NHS fondo fondo (UCLH) koordinuojamas 3 fazės tyrimas yra didžiausias iki šiol. Nacionalinė tyrėja daktarė Heather Shaw pabrėžia, kad ši terapija galėtų padėti ne tik išgydyti melanomą sergančius žmones, bet ir pritaikoma kitų rūšių vėžio gydymui, pavyzdžiui, plaučių, šlapimo pūslės ar inkstų vėžiui.

Vakcina, žinoma kaip mRNA-4157 (V940), yra sukurta pagal individualius naviko neoantigenus, kuriuos imuninė sistema gali atpažinti ir sunaikinti. Vakcina koduoja iki 34 neoantigenų ir yra sukuriama nustačius paciento naviko DNR seką bei panaudojus dirbtinį intelektą.

„Tai labai individualus gydymas, kuris yra daug gudresnis nei tradicinė vakcina. Jis negali būti skirtas kitam pacientui eilėje, nes kiekvieno paciento navikas turi savo specifinius, gydymui svarbius neoantigenus“, – aiškina daktarė Shaw.

Antrasis tyrimo etapas parodė, kad melanomos pacientai, gydyti šia vakcina kartu su imunoterapiniu vaistu „Keytruda“, ženkliai mažiau mirė ar patyrė ligos pasikartojimą. Dabar 3 fazės tyrimas bus plėtojamas įtraukiant apie 1100 pacientų iš įvairių pasaulio šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę, kur planuojama įtraukti 60-70 pacientų iš aštuonių centrų.

Vienas iš pirmųjų dalyvių, 52 metų Steve’as Youngas iš Stevenage’o, džiaugiasi galimybe dalyvauti tyrime: „Tai mano geriausia galimybė sustabdyti vėžį“.

Šis proveržis medicinoje gali būti laikomas „Covid“ pandemijos pradėto vakcinų aukso amžiaus tęsiniu ir suteikia tikrą viltį, kad vėžis gali būti ne tik gydomas, bet ir visiškai išgydomas.

Parengta pagal theguardian.com