Magnetinio rezonanso skenavimas atskleidė stebinančias sąmonės stadijas smegenyse

Mokslas/Sveikata

Atlikus naują, didelės raiškos smegenų magnetinio rezonanso skenavimo tyrimą, mokslininkai atskleidė stulbinančias detales apie smegenų dalis, kurios prisideda prie sąmoningumo ir budrumo jausmo kūrimo. Šis tyrimas padėjo mokslininkams suprasti sudėtingą smegenų tinklą, vadinamą „numatytuoju kylančio sužadinimo tinklu“ (dAAN), kuris, kaip dabar teigiama, yra esminis regionas, užtikrinantis budrią sąmonę.

Pastaruoju metu sąmonės tyrinėjimai buvo suskirstyti į dvi dalis: „susijaudinimą“, kuris reiškia budrumą, ir „sąmoningumą“, susijusį su subjektyvia gyvybės patirtimi. Naudodami lėtą MRT skenavimą su negyvais ar chirurginiu būdu pašalintais audiniais, mokslininkai galėjo submilimetriniu lygiu pamatyti dAAN smegenų jungtis. Jų žemėlapis padėjo atskleisti smegenų kamieno, talamo, pagumburio, bazinių priekinių smegenų ir smegenų žievės vaidmenį kuriant sąmonę.

Šio tyrimo tikslas buvo padėti gydytojams geriau suprasti, kaip identifikuoti ir skatinti sąmonės atkūrimą pacientams, patyrusiems sunkius smegenų sužalojimus. Tyrėjų komandos vadovas dr. Brian Edlow teigė, kad jų kartografuotos jungtys gali atverti naujus gydymo būdus pacientams, sergantiems komos ar kitomis sąmonės būsenomis.

Dr. Edlow kolegė dr. Hannah Kinney patikslino, kad šis tyrimas gali padėti ir tiems, kurie serga neurologinėmis ligomis, susijusiomis su pakitusiomis sąmonės būsenomis. Be to, jis gali būti naudingas pacientams, sergantiems traukuliais, staigios kūdikių mirties sindromu ar išgyvenantiems po komos.

Dr. Nicholas Schiffas, Weill Cornell Medicine neurologijos profesorius, nedalyvavęs šiame tyrime, tyrimą pavadino „gražiu ir įspūdingu pasiekimu“, nes tyrėjai sugebėjo tiksliai lokalizuoti visus su sąmone susijusius smegenų regionus. Jie remiasi vadinamaisiais „in vivo“ duomenimis, gautais iš gyvų savanorių, dalyvavusių „Žmogaus konekstomo“ projekte, kurie patvirtina dAAN kelią kaip esminį sąmonės atkūrimui.

Mokslininkai mano, kad ventralinė tegmentinė sritis (VTA) vidurinėse smegenyse bus pagrindinė gydymo taikymo vieta siekiant atkurti budrumą. VTA sujungta su daugybe smegenų regionų, atsakingų už sąmonę, ir yra žinoma, kad ji gamina dopaminą – laimės ir apdovanojimų hormoną. Dr. Edlow tikisi, kad tolesni tyrimai ir tikslesni neuronų žemėlapiai padės atkurti sąmonę pacientams, sergantiems sunkiomis smegenų traumomis.

Pagal dailymail.co.uk
Foto jesse orrico