Aukso ir sidabro artefaktai grįžo į gimtinę po 150 metų

Pasaulio naujienos

Jungtinė Karalystė oficialiai grąžino 32 aukso ir sidabro artefaktus, kurie buvo pavogti iš Asantės karalystės (dabar Gana) prieš daugiau nei 150 metų. Šios istorinės vertybės buvo paimtos per britų ir Asantės konfliktus XIX amžiuje ir ilgai buvo laikomi Britų bei Viktorijos ir Alberto muziejuose.

Šiame istoriniame žingsnyje artefaktai ne tik grąžinti, bet ir suteikta šešerių metų paskola, kad būtų galima juos eksponuoti Manhijos rūmų muziejuje Kumasio mieste, Ašantų regiono sostinėje. Planuojama, kad šie artefaktai bus pristatyti visuomenei per metus truksiančią Asantės karaliaus sidabrinio jubiliejaus šventę.

Ivor Agyeman-Duah, Ganos vyriausiasis derybininkas, patvirtino šią informaciją ir pažymėjo, kad artefaktai buvo perduoti panaudos pagrindais, o tai reiškia, kad jie bus eksponuojami ne nuolat, o tik tam tikrą laikotarpį. Grąžinamų artefaktų tarpusavyje yra aukso ir sidabro regalijos, įskaitant aukso taikos pypkę ir auksinius diskus, kurie anksčiau buvo naudojami svarbioms ceremonijoms Asantės karalystėje.

Šis įvykis yra dalis platesnio tarptautinio judėjimo, raginančio muziejus ir institucijas grąžinti istorinius objektus, pavogtus iš buvusių kolonijinių teritorijų. Tai taip pat rodo didėjantį susidomėjimą ir įsipareigojimą etiškai tvarkyti kultūrinį paveldą ir remti jų originalių šalių pastangas išsaugoti savo istoriją.

Pastaruoju metu panašūs procesai vyksta visame pasaulyje. Pavyzdžiui, prieš dvejus metus Beninas gavo atgal dvi dešimtis vertybių, kurias Prancūzijos kolonijinės pajėgos pavogė 1892 m. per Abomėjaus karališkųjų rūmų apiplėšimą.

Šis grąžinimas simbolizuoja naują erą santykiuose tarp Jungtinės Karalystės ir Ganos, atveria kelią naujai partnerystei ir bendradarbiavimui kultūrinio paveldo srityje. Tai taip pat suteikia vilties, kad ateityje bus galima dar efektyviau spręsti panašias kultūrinių vertybių repatriacijos problemas.

Parengta pagal aljazeera.com
Foto aljazeera.com