Farmacijos milžinė „AstraZeneca“ pirmą kartą oficialiai pripažino teisme, kad jos „Covid“ vakcina gali sukelti labai retą, bet potencialiai mirtiną šalutinį poveikį – trombozę su trombocitopenijos sindromą (TTS). Šis pripažinimas atsirado per įtemptą teisinę kovą, kurioje dešimtys šeimų teigia, kad jų artimieji nukentėjo dėl „nekokybiškos“ vakcinos.
Reta, bet pavojinga reakcija
TTS, anksčiau žinoma kaip vakcinos sukelta imuninė trombozinė trombocitopenija (VITT), yra reta būklė, kurioje susidaro kraujo krešuliai, o trombocitų skaičius sumažėja. Nors šis šalutinis poveikis pasitaiko labai retai, jis gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus ar net mirtį.
Teisinės išlaidos ir grupinis ieškinys
Kembridže įsikūrusi kompanija „AstraZeneca“, ginčydama šiuos teiginius, teismo dokumentuose pripažino TTS galimybę kaip „labai retą atvejį“. Ieškovai, kurių advokatai vertina bylų sumą iki 20 milijonų svarų, siekia kompensacijos už patirtas kančias ir netektis.
Vyriausybės vaidmuo
Įdomu tai, kad bet koks finansinis susitarimas dėl kompensacijos greičiausiai bus apmokėtas mokesčių mokėtojų lėšomis. Tai kyla iš ankstesnio susitarimo tarp „AstraZeneca“ ir vyriausybės, kuris buvo sudarytas pandemijos pradžioje, siekiant skatinti greitą vakcinos platinimą.
Atskirų asmenų bylos
Vienas iš ryškiausių ieškovų – IT inžinierius Jamie Scott, kuris po vakcinacijos patyrė smegenų sužalojimą dėl kraujo krešulio ir kraujavimo. Jo atvejis simbolizuoja daugelio kitų nukentėjusių asmenų patirtis, kurių bylos dabar svarstomos Aukščiausiame Teisme.
Bendrovės atsakas
„AstraZeneca“, reaguodama į šiuos įvykius, pabrėžia savo atsidavimą pacientų saugai ir reguliavimo institucijų griežtus reikalavimus. Kompanija teigia, kad, remiantis klinikiniais ir realaus pasaulio duomenimis, vakcinos nauda vis dar žymiai viršija šalutinio poveikio riziką.
Teisinės perspektyvos
Advokatų kontora „Leigh Day“, atstovaujanti ieškovams, kritikuoja „AstraZeneca“ už vilkinimo taktiką teismuose, o ieškovai reikalauja ne tik finansinės kompensacijos, bet ir atsiprašymo bei pripažinimo.
Šis bylos atvejis iškėlė daugybę diskusijų apie vakcinų saugumą, reguliavimo skaidrumą ir kompensacijų mechanizmus nukentėjusiems asmenims. Teisminiai procesai ir toliau bus stebimi, o jų rezultatai turės ilgalaikį poveikį visuomenės pasitikėjimui sveikatos priežiūros technologijomis.
„AstraZeneca“ „Covid“ veiklos etapas:
2020 m. sausio mėn. Oksfordo universiteto mokslininkams pradėjus kurti vakciną nuo Covid viruso, Pasaulio sveikatos organizacijai paskelbus, kad viruso plitimas yra „tarptautinio masto grėsmė visuomenės sveikatai“.
2020 m. kovo mėn. ministras pirmininkas Borisas paskelbia pirmąjį nacionalinį šalies uždarymą. Tą patį mėnesį vyriausybė investuoja 88 mln. svarų sterlingų į Oksfordo vakcinos kūrimą
2020 m. balandžio mėn. kartu su „AstraZeneca“ mokslininkai pradeda pirmuosius klinikinius naujosios vakcinos tyrimus. Juose dalyvavo 1 000 savanorių Jungtinėje Karalystėje.
2020 m. liepos mėn. paskelbiami „AstraZeneca“ skiepo antrojo etapo tyrimų rezultatai.
2020 m. gruodžio 4 d. Pfizer“ vakcinos „Covid“ diegimas prasideda. Pirmenybė teikiama vyresniems nei 80 metų asmenims ir slaugos namų darbuotojams.
2020 m. gruodžio 8 d. paskelbiami „AstraZeneca“ vakcinos trečiojo etapo tyrimų rezultatai. Jais remdamiesi sveikatos apsaugos pareigūnai patvirtins, kad skiepą galima naudoti Jungtinėje Karalystėje.
2020 m. gruodžio 30 d. „AstraZeneca“ injekcija patvirtinama naudoti skubos tvarka.
2021 m. sausio 4 d. pradedamos leisti pirmosios „AstraZeneca“ dozės. 82 m. Brianas Pinkeris yra pirmasis asmuo, gavęs šį vaistą ne klinikinių tyrimų metu.
2021 m. sausio 8 d.- 2021 m. sausio 20 d.: NHS darbuotojams pradedamos siūlyti vakcinos.
2021 m. vasario 8 d. vyresni nei 70 metų asmenys kviečiami skiepytis.
2021 m. vasario 14 d. į sąrašą įtraukiami ir vyresni nei 65 metų amžiaus britai, sergantys pagrindinėmis ligomis, taip pat vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys.
2021 m. vasario 28 d. visi vyresni nei 60 metų žmonės kviečiami atlikti skiepus.
2021 m. kovo 11 d. Europos šalys pradeda stabdyti „AstraZeneca“ injekcijos vartojimą po to, kai nuo kraujo krešulio mirė 60-metė moteris.
2021 m. kovo 17 d. Jungtinėje Karalystėje vyresniems nei 50 metų žmonėms pradedami siūlyti „Covid“ skiepai.
2021 m. kovo 19 d. kelios Europos šalys atšaukia sprendimą sustabdyti „AstraZeneca“ skiepų vartojimą po to, kai atlikus pirminius tyrimus nenustatyta ryšio su pranešimais apie kraujo krešulius.
2021 m. kovo 31 d. Jungtinėje Karalystėje žmonės, gyvenantys su žmonėmis, kurie priskiriami pažeidžiamai gyventojų grupei, raginami pasiskiepyti Covid vakcina, net jei jie yra jaunesni nei tinkamos amžiaus grupės.
2021 m. balandžio 7 d. Jungtinė Karalystė apriboja „AstraZeneca“ vakcinos naudojimą vyresniems nei 30 metų asmenims dėl nedidelės, bet statistiškai reikšmingos kraujo krešulių susidarymo rizikos jaunesniems žmonėms.
2021 m. balandžio 30 d. vyresni nei 40 metų asmenys kviečiami pasiskiepyti nuo „Covid.
2021 m. gegužės 7 d. AstraZeneca“ vakcinos apribojimas išplėstas, įtraukiant vyresnius nei 40 metų asmenis.
2022 m. rugpjūtis. vyriausybės šaltiniai teigia, kad nebeužsakys „AstraZeneca Covid“ vakcinų, o sutelks dėmesį į mRNA alternatyvas.
2023 m. kovo mėn. dešimtys pacientų ir jų šeimų pradeda teisinius veiksmus prieš „AstraZeneca“.
2023 m. balandžio mėn. BBC laidų vedėjos Lisos Shaw, mirusios po vakcinos, našlys sakė, kad „neturi kitos išeities“, kaip tik paduoti į teismą „AstraZeneca“.
2023 m. rugpjūčio 4 d. Anishas Tailoras, kurio žmona Alpa mirė 2021 m. kovo mėn., gavusi pirmąją „AstraZeneca“ vakcinos dozę, Londono Aukščiausiajam teismui pateikė ieškinį dėl atsakomybės už gaminį prieš „AstraZeneca“. Jo advokatas teigia, kad turi dar beveik 50 klientų, kurie artimiausiais mėnesiais oficialiai pateiks ieškinį bendrovei „AstraZeneca“.
2023 m. rugpjūčio 17 d. IT inžinierius Džeimis Skotas (Jamie Scott), kuris patyrė kraujavimą į smegenis kitą dieną po pirmosios „AstraZeneca“ dozės, pradeda teisminį procesą prieš bendrovę. J. Scottui atstovaujanti advokatų kontora teigia, kad ji atstovauja maždaug 40 kitų asmenų arba jų šeimų, netekusių artimųjų.
Pagal dailymail.co.uk
Foto Mika Baumeister