ARTĖJA NERAMŪS LAIKAI –STOJA KELIŲ TIESIMAS IR NAMŲ STATYBA

Vilniaus naujienos

Verslininkai skambina pavojaus varpais, kadangi darbų kainos auga labai stipriai ir net siekia 100 proc. Bet dauguma perkančiųjų organizacijų neketina peržiūrėti viešųjų pirkimų sutarčių. Įmonės dėl to nebeturi apyvartinių lėšų ir projektus, deja, bet tenka stabdyti.

Seime buvo aptarta galimybė indeksuoti kainas viešųjų pirkimų sutartyse. Lietuvos pramoninkų konfederacija pažymi, kad verslą spaudžia laikas dėl kainų indeksavimo, nes jau keletą mėnesių brangsta projektai, o prasidėjus karui tapo akivaizdu, kad kai kurių projektų įmonės tiesiog nepajėgios įgyvendinti. Kai kurių projektų kainos išaugo iki neregėtų aukštumų, net iki keliolikos milijonų eurų.

Tik tam tikrais atvejais savivaldybės sutiko indeksuoti kainas, tačiau problemos tai nesprendžia ir visa kitą jau yra tik laiko klausimas kada sustos ir nebus įmanoma tęsti darbų.

Įmonėms avansu niekas medžiagų neduoda, vadinasi, jos turi mokėtis 100 proc. Už medžiagas, taip pat yra mokesčiai, atlyginimai darbininkams. Perkančiosios organizacijos siūlo kreiptis į teismą, kad būtų sukurtas precedentas, tačiau esą tai ne išeitis, nes dėl teisminių procesų projektai dar labiau vėluos ir pabrangs.

Lietuvos statybininkų asociacijos vadovas Dalius Gedvilas informavo, kad pastaruoju metu neįvyko 80 proc. konkursų dėl daugiabučių renovacijos, nes siūlomos darbų kainos – nerealios. Jis įspėja, kad sprendimai turi būti priimti kuo greičiau, ypač projektuose, finansuojamuose ES lėšomis, nes ES, net ir esant infliacijai, daugiau pinigų skirti nežada. Pasak jo, viena iš išeičių – valstybei pasiskolinti, nes bent jau pradėtus projektus privalu baigti.

Statybos ir kelių tiesimo įmonės praėjusio penktadienio vidurdienį pusdieniui buvo sustabdžiusios darbus valstybinės reikšmės ir visuomeninės paskirties objektų statybvietėse ir keliuose. Lietuvos statybininkų asociacijos ir asociacijos „Lietuvos keliai“ inicijuota akcija „#stabdome statybą“ siekta atkreipti dėmesį į Vyriausybės ir jai pavaldžių įstaigų – perkančiųjų organizacijų – nenorą ir delsimą imtis veiksmų dėl drastiškai pabrangusių žaliavų indeksuoti statybų kainas arba ieškoti kitų sprendimų, kurie bendrovėms padėtų išvengti nuostolingos veiklos tęsiant darbus pradėtuose projektuose.

Statybos pusdieniui buvo stabdomos maždaug aštuoniasdešimtyje statybos objektų visoje Lietuvoje. Skaičiuojama, kad Vyriausybei nesiimant koordinuotų veiksmų problemai spręsti, artimiausiu metu gali nutrūkti daugiau nei 150 valstybės objektų statybos visoje Lietuvoje, kurių projektų vertė – daugiau nei 300 mln. eurų.

Parašykite komentarą