Padidėjęs užterštumas, vilniečiai pasisaugokite!

Vilniaus naujienos

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras praneša, kad nuo balandžio 2 dienos miestą pasiekė neįprastai didelė oro tarša, sukelta kietųjų dalelių (KD10) – dulkių, atneštų tiesiai iš Sacharos dykumos. Dėl šios oro teršalų pernašos padidėjo kietųjų dalelių tarša visoje Vilniaus apylinkėje, įskaitant Žirmūnų, Lazdynų, Senamiesčio ir Savanorių rajonus.
Šis reiškinys nėra būdingas tik sostinei; panašūs taršos lygiai buvo užfiksuoti visoje Lietuvoje, nuo kaimo iki miesto vietovių. Anot meteo.lt, dėl vėjo krypties pasikeitimo iš pietų į vakarų, gaivesnis oras turėtų išstumti užterštą masę ir pagerinti oro kokybę antroje dienos pusėje.
Kietosios dalelės KD10 dėl savo mažo diametro yra ypač pavojingos, nes lengvai patenka į žmogaus plaučius, sukeldamos įvairias sveikatos problemas, tokius simptomus kaip kosulį ir čiaudulį. Ypač didelėje rizikoje yra žmonės, sergantys astma, bronchitu, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų sistemos ligomis, taip pat senjorai ir vaikai.
Siekiant apsisaugoti nuo galimo pavojaus sveikatai, rekomenduojama:

  • Vyresnio amžiaus asmenys, vaikai, nėščiosios ir asmenys, sergantys alerginiais susirgimais bei lėtinėmis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis, turėtų kuo mažiau laiko praleisti lauke, ypač vengti vietų su intensyviu eismo srautu.
  • Rekomenduojama vengti bet kokios aktyvios fizinės veiklos lauke.
  • Apsaugoti kvėpavimo takus, naudojant asmens apsaugos priemones – FFP2 ar FFP3 respiratorius. Taip pat tinkami yra N95 ar N99 tipo respiratoriai.
  • Rekomenduojama laikyti langus uždarytus ir, esant galimybei, naudoti oro kondicionierius su filtrais.
  • Važiuojant automobiliu, patariama laikyti langus uždarytus.
  • Namuose atlikti drėgnąjį valymą, kad būtų pašalintos dulkės nuo paviršių, įskaitant grindis, palanges, užuolaidas, kilimines dangas, televizorius ir kompiuterius.
  • Jei pasijusite blogai, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Parengta pagal meteo.lt
Foto Jessica Knowlden