Medinių Šnipiškių pastatų vertybinis inventorizavimas ir fotogrametriniai matavimai

Vilniaus naujienos

Nuo balandžio pabaigos Vilniaus Šnipiškių rajone prasidėjo išsamus medinių pastatų vertybinis inventorizavimas ir fotogrametriniai matavimai. Šie veiksmai atliekami siekiant išsaugoti unikalaus rajono architektoninį identitetą, kuris yra svarbus ne tik kultūros paveldo išlaikymui, bet ir finansavimui iš paveldo apsaugos programų.

Gyventojų dalyvavimas ir nauda

Iniciatyva skatina Šnipiškių senų pastatų savininkus aktyviai įsitraukti – už registraciją ir dalyvavimą jokio mokesčio neskaičiuojama. „Gyventojai gali tikrai pasinaudoti šia galimybe,“ teigė Vilniaus miesto savivaldybės Kultūros paveldo apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Ratavičiūtė. Ji pabrėžė, kad net jeigu šiuo metu pastatų savininkai nesiruošia jų restauruoti, būtina iš anksto turėti šiuos matavimus, kad ateityje, prireikus, nereikėtų skubėti juos atlikti esant nepalankioms aplinkybėms.

Fotogrametriniai matavimai: kaip tai veikia?

Specialistai iš UAB „ID Vilnius“ įgyvendina šį projektą naudodami modernias technologijas – dronus fotogrametriniams matavimams atlikti. Tai leidžia užfiksuoti pastatų išorę tiksliai ir greitai, o gauti duomenys padeda rengti būsimus pastatų tyrimus ir tvarkybos projektus. „Matavimai svarbūs ne tik esamo būvio dokumentavimui, bet ir leidžia efektyviau planuoti restauracijas ar atkurti prarastą architektūrinę išvaizdą dėl įvairių nelaimių“, – paaiškino Ž. Ratavičiūtė.

Projekto svarba ir ilgalaikiai planai

Šnipiškių rajonas, žinomas kaip Skansen arba medinės Šnipiškės, yra vieta, kurioje kiekvienas pastatas prisideda prie bendro rajono vaizdo ir atmosferos. Nors paskutinis toks inventorizavimas buvo atliktas prieš dvidešimt metų, dabar, atnaujinus duomenis, bus galima ne tik tiksliau nustatyti rajono ribas, bet ir planuoti ateities kultūros paveldo išsaugojimo strategijas.

Iniciatyvos tikslas – ne tik išsaugoti Šnipiškių unikalumą, bet ir įtraukti šiuos duomenis į Medinės miesto architektūros muziejaus fondus, taip užtikrinant ilgalaikę architektūrinės istorijos dokumentaciją. Šis projektas atveria naujas galimybes rajono atkūrimui, kultūriniam paveldui išsaugoti ir vietos bendruomenės įtraukimui į savo rajono ateitį.

Pagal madeinvilnius.lt
Foto Thom Milkovic