Aš labai myliu savo MAMĄ!

Istorija

Motinos diena yra šventė, skirta pagerbti motinas ir motinystę, taip pat moteriškos priežiūros ir globos įtaką visuomenėje. Ji švenčiama įvairiomis datomis visame pasaulyje, daugelyje šalių – gegužės mėnesio antrąjį sekmadienį.

Istorija ir kilmė. Senovės šaknys
Motinos dienos idėjos šaknys siekia senovės Graikiją ir Romą, kur buvo švenčiamos šventės, skirtos moteriškoms dievybėms, kurios buvo susijusios su motinyste, pavyzdžiui, Reai ir Cibelei.

Modernios šventės pradžia
Šiuolaikinė Motinos dienos šventė prasidėjo JAV, kur ją iniciavo Anna Jarvis. Po savo motinos mirties 1905 metais, Anna pradėjo judėjimą, siekdama pagerbti moterų indėlį šeimoje ir visuomenėje. Ji pasiūlė idėją apie oficialią šventę, skirtą visoms motinoms, ir jau 1914 m. JAV prezidentas Woodrow Wilson oficialiai paskelbė gegužės mėnesio antrąjį sekmadienį Motinos diena, tapusią nacionaline švente.

Tradicijos ir šventimo būdai
Motinos dieną žmonės įprastai pagerbia savo motinas ir moteriškes, kurios turėjo įtakos jų gyvenimui. Šventimo būdai apima:

  • Dovanų, pavyzdžiui, gėlių, saldumynų arba papuošalų įteikimą.
  • Atvirukų siuntimą.
  • Bendrą laiko praleidimą su šeima, pavyzdžiui, organizuojant bendrus pietus ar vakarienę.
  • Kitos šeimos narių, įskaitant vaikus ir sutuoktinius, pasirūpinimą buities darbais, kad motina galėtų turėti poilsio dieną.

Kritika ir komercializacija
Nors Motinos diena yra plačiai švenčiama ir vertinama kaip galimybė padėkoti motinoms, ji taip pat sulaukia kritikos dėl komercializacijos. Anna Jarvis pati kritikavo šventės komercializaciją, teigdama, kad pradinė jos idėja buvo paprastas dėkingumo motinoms išreiškimas, o ne prekybos skatinimas.

Globali įvairovė
Nors daugelis šalių švenčia Motinos dieną gegužės antrąjį sekmadienį, kai kuriose kultūrose yra savos specifinės datos ir tradicijos. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje yra švenčiama „Mothering Sunday“, kuri paprastai sutampa su krikščioniškojo Gavėnios laikotarpio ketvirtu sekmadieniu.

Motinos diena, nepaisant savo komercializacijos, išlieka svarbia proga daugelyje kultūrų, simbolizuojanti padėką, šeimos ryšius ir visuomenės pagarba motinystei.

Foto Kelly Sikkema