Mokslininkas teigia išsiaiškinęs „faraono prakeiksmo“, dėl kurio, kaip manoma, žuvo daugiau nei 20 žmonių, 1922 m. atidariusių karaliaus Tutanchamono kapą, priežastį.
Senovės egiptiečių tekste grasinama „mirtimi nuo ligos, kurios joks gydytojas negali diagnozuoti“ kiekvienam, kuris paliečia karaliaus mumifikuotus palaikus, tačiau Rossas Fellowesas iškėlė prielaidą, kad mirties priežastis buvo biologinė.
Tyrimo metu nustatyta, kad priežastis buvo apsinuodijimas radiacija, kurią sukėlė gamtiniai elementai, kuriuose yra urano, ir toksiškos atliekos, sąmoningai padėtos į užantspauduotą saugyklą.Medžiagų poveikis galėjo sukelti tam tikrus vėžinius susirgimus, pavyzdžiui, tokį, kuris nusinešė archeologo Hovardo Karterio – pirmojo žmogaus, daugiau nei prieš 100 metų įėjusio į Tuto kapavietę – gyvybę.
Ši teorija iš tikrųjų įrodo, kad kapas iš tiesų buvo „prakeiktas“, tačiau sąmoningai, biologiniu būdu, o ne antgamtiniu, kaip teigė kai kurie senovės egiptologai.Karteris mirė 1939 m. greičiausiai nuo širdies smūgio po ilgos kovos su Hodžkino limfoma, kuri veikia organizmo imuninę sistemą, kovojančią su mikrobais, o apsinuodijimas radiacija buvo siejamas su vėžio priežastimi.
Lordas Karnarvonas, vienas iš vyrų, kurie taip pat vaikščiojo po brangiai užpildytus kambarius, mirė nuo kraujo užkrėtimo praėjus penkiems mėnesiams po atradimo.
Jis patyrė stiprų uodų įkandimą, kuris užsikrėtė įsipjovus skustuvu.
Netrukus po to, kai kapavietė buvo atidaryta, trumpam dingo elektra ir visame Kaire užgeso visos šviesos.
Karnarvono sūnus taip pat pranešė, kad jo mėgstamas šuo išsižiojo ir staiga krito negyvas.
Kiti kasinėjimuose dalyvavę žmonės mirė nuo asfiksijos, insulto, diabeto, širdies nepakankamumo, plaučių uždegimo, apsinuodijimo, maliarijos ir rentgeno spindulių poveikio – visi jie mirė sulaukę 50 metų.
Antgamtinės priežasties paneigimas
Fellowesas pabrėžia, kad nors senovės egiptologai kalbėjo apie antgamtinį prakeiksmą, šiuolaikiniai radiniai rodo, kad mirtys buvo susijusios su sąmoningu biologiniu pavojų naudojimu. Į kapavietę tyčia buvo įdėti toksiniai elementai, kad apsaugotų faraono poilsio vietą nuo plėšikų. Tokia sąmoninga apsauga paaiškina daugybę paslaptingų mirties atvejų po kapo atidarymo.
Papildomi tyrimai ir radiniai
Tyrimai taip pat parodė didelį radiacijos lygį ne tik Tutanchamono kape, bet ir kitose Senosios karalystės kapų vietose, tokiuose kaip Gizos ir Sakkara požeminės kapavietės. Fellowesas atskleidė, kad bazalto pagamintos skrynios kapuose buvo vienas iš pagrindinių radiacijos šaltinių.
Mokslinių tyrimų svarba istorijos supratimui
Šis atradimas ne tik paaiškina senovės mirties atvejus, bet ir suteikia mums gilesnį supratimą apie senovės egiptiečių technologijas ir jų požiūrį į požemių apsaugą. Tai taip pat iš naujo įžiebia diskusijas apie senovės civilizacijų sugebėjimus ir jų palikimą mūsų istorijos suvokime.
Pagal dailymail.co.uk
Foto AXP Photography