Griežtėja grūdų importo kontrolė Lietuvoje

Vilniaus naujienos

Nuo 2024 m. kovo 18 d. Lietuvoje įvedamos griežtesnes priemones dėl iš Rusijos bei kitų padidintos rizikos šalių įvežamų grūdų kontrolės. Šios priemonės buvo parengtos Žemės ūkio ministerijos iniciatyva, siekiant užtikrinti, kad per Lietuvą nevyktų neteisėta prekyba ir kad nekiltų grėsmių šalies bei Europos Sąjungos saugumui.

Pagal naujai priimtus teisės aktus, nuo šiol bus patikrinami visi iš padidintos rizikos šalių atvežami pašarams skirti grūdai ir jų produktai. Kontrolė bus atliekama imant mėginius iš kiekvieno įvežamos produkcijos vagono ar transporto priemonės, siekiant užtikrinti kokybės standartus ir išvengti galimų taršos atvejų.

Šis žingsnis yra dalis platesnės strategijos, kuria siekiama apsaugoti Lietuvos ir visos Europos rinkas nuo galimai pavojingų produktų. Artimiausiu metu Žemės ūkio ministerija planuoja priimti dar griežtesnius sprendimus, įskaitant metodinių reikalavimų derinimą ir grūdų kilmės tikrinimo procedūras.

Iniciatyva buvo pradėta reaguojant į Ukrainos žemės ūkio ministro atskleistą informaciją, kad Rusija galimai pelnosi iš grūdų, neteisėtai išvežamų iš okupuotų Ukrainos teritorijų. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pabrėžė, kad Lietuva netoleruos jokių veiksmų, kuriais Rusija galėtų pasipelnyti iš ukrainietiškų grūdų, panaudojant šalies infrastruktūrą.

Ypatingas dėmesys skiriamas Rusijos, Baltarusijos, taip pat Moldovos vyriausybės nekontroliuojamos Padniestrės, Rusijos aneksuoto Krymo, kitų okupuotų Ukrainos teritorijų, taip pat okupuotų Sakartvelo Abchazijos ir Cchinvalio regionų produktams. Visi šie regionai yra įtraukti į padidintos rizikos šalių sąrašą, dėl kurio bus taikoma itin griežta kontrolė, siekiant išvengti bet kokios neteisėtos prekybos ir užtikrinti saugumą.

Parengta pagal Žemės ūkio ministerijos pranešimą