Sent Luiso centras, kartais vadinamas miestu vaiduokliu, šiandien liudija šokiruojantį nuosmukį. Pastatai, anksčiau gyvi ir pulsuojantys verslo ir veiklos, dabar atrodo lyg mirę, jų sienos užkaltos lentomis, o dangoraižiai parduodami už neįtikėtinai mažas kainas. Sent Luiso centro nuosmukis yra dramatiškas. Didžiausias biurų pastatas, anksčiau vertinamas 205 mln. dolerių, dabar parduotas už vos 3,5 mln. dolerių – vertė sumažėjo net 98 proc. per mažiau nei du dešimtmečius. Tokios tendencijos gali atrodyti neįtikėtinos ir nerealios, bet jos yra skaudus realybės liudijimas.
Sent Luisas, kuris nuo 1861 iki 1903 metų buvo vienas iš didžiausių JAV miestų, dabar susiduria su gyventojų skaičiaus mažėjimu ir ekonominės veiklos stagnacija. Pandemija tik padidino jau egzistavusią tendenciją.
Vienas iš didžiausių šio nykstančio miesto problemų yra biurų pastatų tuštėjimas. Įmonės persikelia į kitus rajonus arba pasirenka darbo nuotoliniu būdu galimybę, todėl tradicinės biurų erdvės tampa nenaudingos ir besimokančios pelningų nuomos sutarčių.
Tuščios gatvės pritraukia vairuotojus, kurie viršija greitį, darydami jas pavojingesnėmis. 2023 metais įvyko tragedija, kai automobilas partrenkė jaunąją Janą Edmondsoną, palikdama ją sunkiai sužeistą.
Nykstant Sent Luiso centrui, ne tik ekonominės, bet ir socialinės problemos stiprėja. Restoranai ir parduotuvės užsidaro, o likusios įmonės susiduria su nuolatiniais įsilaužimais ir vandalizmu. Tai sukelia neigiamą grandininę reakciją, kai mažėja veiklos, o tai skatina dar didesnį nykimą.
Nepaisant pastangų atgaivinti miestą, atrodo, kad Sent Luisas pasmerktas. Net žemų nuomos kainų siūlymas nepakankamas, kad pritrauktų naujų investicijų ar veiklos į miesto centrą.
Nykstantis Sent Luisas neabejotinai yra pamokantis pavyzdys kitiems didiesiems miestams. Tai primena mums apie būtinybę siekti tvarios urbanistinės plėtros ir nuolat stebėti miestų vystymąsi, kad išvengtume panašių tragedijų ateityje.
Parengta pagal dailymail.co.uk
Foto St. Louis downtown