Grėsmė koralams!

Pasaulio naujienos

Pasaulinių koralinių rifų ekosistemų išblukimas yra rimtas klimato kaitos ir šiltėjančių vandenynų pasekmių rodiklis. Ši reiškinys, kurį mokslininkai vadina „baltinimu“, tampa vis dažnesnis ir intensyvesnis dėl pastovaus vandenynų temperatūros kilimo.

Koralų balinimo procesas

Koralai balinasi, kai ilgalaikis stresas, sukeltas aukštesnės vandens temperatūros, priverčia juos atsisakyti simbiozinių dumblių, vadinamų zooxanthellae. Šie dumbliai ne tik suteikia koralams jų ryškią spalvą, bet ir yra svarbūs jų maisto šaltinis fotosintezei vykdant. Netekus šių dumblių, koralai ne tik netenka spalvos, bet ir maistinių medžiagų, reikalingų išgyvenimui, dėl ko gali žūti.

Nuo 2023 m. vasario mėnesio buvo fiksuojami masiniai koralų rifų balinimo įvykiai 53 šalyse, praneša Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA) ir Tarptautinė koralų rifų iniciatyva. Šie įvykiai žymi ketvirtąjį pasaulinį koralų balinimą, kuris yra tiesioginis vandenynų šilimo ir klimato kaitos padarinys. Pastarieji rekordai rodo, kad pasaulinė jūros paviršiaus temperatūra 2023 m. kovo mėnesį pasiekė rekordinį 21,07°C (69,93°F) lygį. Ekologas Davidas Obura apibūdina koralų balinimą kaip „žmonių karštinę“ ir pabrėžia būtinybę imtis skubių veiksmų, kad būtų apsaugotos šios vertingos ekosistemos. NOAA koralinių rifų stebėjimo koordinatorius Derekas Manzello teigia, kad, kol pasaulio vandenynai toliau šyla, koralų balinimas taps vis dažnesnis ir stipresnis.

Koralų svarba ir būtinybė veikti

Koraliniai rifai yra ne tik biologinės įvairovės lopšiai, bet ir svarbūs povandeninio gyvenimo palaikymo elementai, saugantys krantus nuo erozijos ir palaikantys vietos ekonomiką per turizmą. Mokslininkai, tokie kaip jūrų biologė Selina Stead, ragina pasaulį mažinti anglies dioksido išmetimą ir stiprinti pastangas koralų išlikimui. Taip pat vykdomi projektai, kurių tikslas – perkelti koralų lervas į kriokonservavimo bankus ir veisti atsparesnius koralus, kad būtų galima prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų.

Šie veiksmai yra būtini, norint išsaugoti koralų rifus ir palaikyti jų teikiamas ekologines naudas ateities kartoms, įveikiant klimato kaitos iššūkius.
Pagal news.sky.com
Foto QUI NGUYEN