ES stengiasi suvaldyti platesnį Izraelio ir Irano konflikto plitimą

Pasaulio naujienos

Europos Sąjunga (ES) aktyviai įsitraukia į diplomatinius veiksmus, siekdama užkirsti kelią eskalacijai tarp Izraelio ir Irano, po to, kai Iranas šeštadienį surengė neregėto masto oro ataką prieš Izraelį. Įvykis sukėlė tarptautinį nerimą dėl galimo platesnio konflikto regione.

Atakos detalės ir pasekmės

Per Irano įvykdytą ataką buvo panaudota apie 300 įvairių raketų, įskaitant bepiločius orlaivius, balistines ir sparnuotąsias raketas. Tai buvo pirmas toks plataus masto išpuolis prieš Izraelį, kuris sulaukė griežtos Europos lyderių reakcijos, solidarizuojantis su Izraeliu.

Europos reakcija

Vyriausiasis ES diplomatas Josepas Borrellas išplatino bendrą pareiškimą, kuriame pabrėžė ES įsipareigojimą užtikrinti Izraelio saugumą, tačiau paragino visas šalis laikytis didžiausio santūrumo. ES, kartu su svarbiausiais sąjungininkais, kaip antai Vokietija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė, siekia užtikrinti, kad Izraelio vykdomi atsakomieji veiksmai atitiktų tarptautinės teisės normas, taip pat stengiasi išvengti bet kokio konflikto plitimo.

Sankcijos Irano režimui

Reaguodama į šiuos įvykius, ES svarsto galimybę įvesti papildomas sankcijas Irano režimui, kurios skirtųsi nuo jau taikomų dėl masinio naikinimo ginklų platinimo ir žmogaus teisių pažeidimų. Šios sankcijos būtų reakcija į naujausią agresiją ir siektų spaudimą Teheranui, kad šis susilaikytų nuo tolesnio eskalavimo.

ES vidaus pozicijos

Nepaisant bendro ES pareiškimo, skirtingos valstybės narės turi savo nuomonę apie krizės valdymą. Vokietija ir Prancūzija, ištikimos Izraelio sąjungininkės, ragina stiprinti Izraelio saugumą, tuo tarpu kitos šalys, kaip Belgija ir Čekija, yra labiau susirūpinusios dėl galimo neigiamo atsako poveikio regioniniam stabilumui.

Artėjantys ES veiksmai

Antradienį planuojamas neeilinis ES užsienio reikalų ministrų tarybos posėdis, kuriame bus svarstomi tolesni veiksmai ir bendra strategija, kaip reaguoti į dabartinę padėtį. Posėdžio metu bus ieškoma būdų, kaip diplomatinėmis ir ekonominėmis priemonėmis veikti Izraelį, siekiant užtikrinti jo atsargų naudojimą ir vengti tiesioginių atakų, kurios gali sukelti dar didesnę įtampą regione.

Šiuo metu ES atsiduria sudėtingoje padėtyje, bandydama balansuoti tarp dvigubos paramos Izraeliui ir poreikio laikytis tarptautinės teisės principų, kartu veikiant prieš Iraną ir užkertant kelią konflikto plitimui.

Parengta pagal euronews.com
Foto Marek Studzinski