Larono sindromas: kas tai?

Sveikata

Naujausi tyrimai atskleidžia, kad retas genetinis variantas, sukeliantis mažo ūgio Larono sindromą, gali būti raktas į ilgesnį gyvenimą ir geresnę sveikatą senatvėje. Šios mutacijos turintys asmenys, pasižymintys žemu ūgiu, turi keletą savybių, kurios juos apsaugo nuo širdies ligų – vienos iš dažniausių mirties priežasčių. Šie atradimai padeda geriau suprasti, kaip genetika veikia senėjimo procesus.

Larono sindromas yra genetinė būklė, kurioje dėl mutacijos augimo hormono receptoriai yra neveiksmingi, o tai sukelia mažą ūgį. Sergantys šia liga turi mažesnį IGF-1 (į insuliną panašaus augimo faktoriaus-1) kiekį. IGF-1 yra žinomas dėl savo augimo skatinimo savybių jaunystėje, o vėlesniame amžiuje jis įtakoja, kaip ląstelės naudoja energiją.

Mokslininkai jau seniai įtaria, kad mažesnis IGF-1 kiekis gali prisidėti prie ilgesnio gyvenimo trukmės. Šis faktorius buvo pastebėtas ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams, kurie, esant mažesniam IGF-1 kiekiui, gyvena ilgiau. Viena iš teorijų teigia, kad kai organizmas sensta, geriau yra energiją skirti ne augimui, o sveikatos palaikymui.

Valterio Longo iš Pietų Kalifornijos universiteto vadovaujamas tyrimas, kuriame dalyvavo 24 asmenys, sergantys Larono sindromu iš Ekvadoro ir JAV, atskleidė, kad jie yra sveikesni pagal keletą su širdimi susijusių rodiklių. Šie asmenys turėjo mažesnį cukraus kiekį kraujyje ir buvo atsparesni insulinui. Be to, nors jie turėjo didesnį blogojo cholesterolio (LDL) kiekį, kuris teoriškai gali sukelti širdies priepuolius, tik 7% jų turėjo arterijų plokšteles, lyginant su 36% tarp jų giminaičių be mutacijos.

Šie atradimai gali turėti svarbių pasekmių senėjimo mokslui ir gydymo praktikai. Jeigu pavyks suprasti, kaip IGF-1 kontroliuoja senėjimo procesus, galėtų būti sukurta naujų gydymo būdų, kurie leistų lėtinti senėjimą ir gerinti gyvenimo kokybę vyresniame amžiuje. Alexei Maklakov iš Rytų Anglijos universiteto teigia, kad nors IGF-1 slopinimas nerekomenduojamas jaunystėje, vėlesniame gyvenimo tarpsnyje tai galėtų būti naudin strategija.

Šie tyrimai rodo, kad genetika ir biocheminiai procesai turi didelį potencialą gerinti mūsų supratimą apie senėjimą ir gali padėti mums ne tik ilgiau gyventi, bet ir sveikesnį gyvenimą išgyventi.

Parengta pagal euronews.com
Foto Nathan Anderson