Tymai sugrįžta ir žaibiškai plinta pasaulyje: protrūkis Šiaurės Rytų Nigerijoje, mažiausiai 42 mirtys per savaitę

Pasaulio naujienos/Sveikata

Nigerijos šiaurės rytinėje Adamavos valstijoje per pastarąją savaitę nuo tymų protrūkio mirė mažiausiai 42 žmonės. Per šį laikotarpį buvo nustatyta beveik 200 įtariamų atvejų, daugiausia susikoncentravusių dvejose vietinės valdžios teritorijose.

Penktadienį žiniasklaidos susitikime buvo patvirtinta, kad įvykdyta vakcinų nuo tymų išdavimo operacija ir lauko komandos aktyviai dirba siekdamos suvaldyti situaciją.

Tymai yra itin užkrečiama, oru plintanti liga, dažniausiai užkrečianti vaikus iki penkerių metų. Ankstyvieji tymų simptomai apima aukštą temperatūrą, kosulį ir slogą, taip pat būdingus odos bėrimus ir iškilimus. Ligos prevencija yra įmanoma, pasiskiepijus dviem vakcinos dozėmis, kurios yra efektyvios daugumai žmonių.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) teigia, kad nuo 2000 metų dėl skiepijimo buvo išvengta daugiau kaip 50 milijonų mirčių nuo tymų visame pasaulyje. Tačiau nesaugumas Nigerijos šiaurėje trukdo skiepijimo kampanijoms, dėl ko vaikai tampa ypač pažeidžiami šios ligos atveju.

Organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF) atkreipia dėmesį, kad COVID-19 pandemija dar labiau pablogino sveikatos priežiūros sistemos veikimą, o tai sukėlė didelių iššūkių skiepijimo programoms. MSF nurodė, kad per pastaruosius mėnesius jų komandos gydė tūkstančius pacientų, susirgusių tymais, o nepasiekus reikiamo 95 proc. skiepijimo lygio, susiduriama su dideliu užsikrėtimų skaičiumi.

„Ypač sunku pasiekti kaimo bendruomenes aplink Maiduguri, nes trūksta prieigų ir saugumo“, – sakė medicininės veiklos vadovas Gvangės pediatrinėje ligoninėje Borno valstijoje.

Virusas greitai plinta tarp neskiepytų vaikų, kurių vienas gali perduoti tymus 9-12 kitų neskiepytų vaikų. Ši situacija išryškina skubią būtinybę stiprinti sveikatos apsaugos priemones ir vakcinacijos iniciatyvas šioje pažeidžiamoje šalies dalyje.

Pagal aljazeera.com
Foto Kristine Wook