Brazilijos vaikai rizikuoja savo gyvybe dėl acai uogų

Vilniaus naujienos

Atvykus į Igarapės da Fortalezos uostą, įsitaisiusį tolimojoje Brazilijos šiaurėje, daugelis pastebi didelius oranžinius raudonus maišus, kurie atvežami mažais mediniais laiveliais. Maišuose esančios mažos tamsios acai uogos, tačiau nedaugelis žino, kad šias uogas rinko vaikai, rizikuodami savo gyvybe ir sveikata.
Brazilijoje acai uogos yra labai vertinamos ir yra populiarus supermaistas, kurį dažnai naudoja visame pasaulyje. Šios uogos turi didelę paklausą, ypač užsienio rinkose, ir verčia vaikus kopti į 70 pėdų aukščio medžius be saugos priemonių, susiduriant su daugybe pavojų, pradedant nuo nuodingų gyvačių iki jaguarų.
13 metų Lukas Oliveira iš Fazendinha kaimo yra vienas iš tokių vaikų. Kartu su savo broliu jis kasdien dirba rinkdamas acai uogas, kad galėtų išmaitinti savo didelę šeimą. Jis pradeda darbą net 3 val. ryto, kai su kitais vaikais sėda į valtį ir keliauja per didžiausią Amazonės upę. Kai jie pasiekia medžių apaugtą krantą, jie tęsia kelią kanojomis, kol pasiekia privačią valdą, kurioje laisvėje auga acai palmės.
Per vieną dieną Lukas tai daro dešimtis kartų. Wenglestonas, kuriam dabar 20 metų, būdamas Lucaso amžiaus metė mokyklą, kad galėtų dirbti visą darbo dieną. Per šiuos septynerius metus jam atsirado rimtų nugaros skausmų, nes kasdien ant nugaros jis nešioja iki 200 kg acaí. Be to, darbe nuolat kyla pavojus susidurti su nelaimingais atsitikimais – kartą netoli esančioje saloje vienas iš darbininkų nukrito nuo medžio ir užsimušė.
Nors ši problema yra aktuali, dauguma vaikų dirba, nes neturi alternatyvų išgyvenimui. Tuo tarpu, valdžios institucijos atsilieka, trūksta darbuotojų ir išteklių, kad galėtų efektyviai kontroliuoti šią situaciją. Dėl to didėja rizika, kad vaikai ir toliau bus verčiami rizikuoti savo gyvybe už nedidelį atlygį. Istorijų apie nuo medžių nukritusius derliaus nuėmėjus yra daugybė – kai kurie patyrė sunkias traumas ir daugiau niekada nevaikščiojo. Šiose atokiose džiunglių vietovėse gelbėjimo darbai gali užtrukti kelias valandas. Vienas didžiausių iššūkių sprendžiant šią problemą yra tai, kad regionus, kuriuose vaikų darbas labiausiai paplitęs, sunkiausia kontroliuoti, teigia valdžios institucijos.
Ši istorija atskleidžia, kad nors acai uogos gali būti sveikos, jų gavyba kartais tampa brangiausia kaina – vaikų sveikata ir saugumas. Tai yra problema, kurią Brazilijos valdžios institucijos turi spręsti skubiai, siekdamos apsaugoti jaunąją kartą nuo pavojų ir užtikrinti jų sveikatą ir gerovę ateityje.
Parengta pagal edition.cnn.com
Foto Kristina Tamašauskaitė