Ką žinome apie Euroviziją?

Istorija

Eurovizija, arba oficialiai Eurovizijos dainų konkursas (angl. Eurovision Song Contest), yra kasmetinis tarptautinis muzikos renginys, kurį organizuoja Europos transliuotojų sąjunga (EBU). Konkursas buvo pradėtas 1956 m., o tai jį daro vienu iš seniausių televizijos renginių pasaulyje. Štai keletas pagrindinių faktų apie Euroviziją:

Istorija ir tikslai

 • Pirmasis Eurovizijos konkursas vyko 1956 m. Lugsane, Šveicarijoje. Jame dalyvavo šešios šalys, atlikdamos po du kūrinius.
 • Tikslas buvo sukurti draugiškas varžybas tarp Europos šalių po Antrojo pasaulinio karo, skatinti technologinę pažangą televizijos transliavimo srityje.

Dalyvavimas

 • Nors konkursas vadinamas „Europos“, jame gali dalyvauti ir šalys, kurios geografiškai nepriklauso Europai, bet yra EBU nariai, pavyzdžiui, Izraelis ir Azerbaidžanas.
 • Pradžioje konkurse dalyvavo vos kelios šalys, bet šiandien jame dalyvauja apie 40 šalių. Net Australija tapo nuolatine dalyve nuo 2015 m.

Konkurso formatas

 • Euroviziją sudaro trys pagrindiniai šou – du pusfinaliai ir finalas, kurie vyksta per vieną savaitę gegužės mėnesį.
 • Balsuoti gali tiek žiūrovai (telefonu ar internetu), tiek profesionali žiuri kiekvienoje šalyje. Kiekviena šalis suteikia taškus nuo 1 iki 12, išskyrus savo atstovą.
 • Kiekviename finale taip pat pasirodo praeitų metų nugalėtojas ir kiti garsūs atlikėjai.

Garsūs nugalėtojai ir įvykiai

 • Švedijos grupė ABBA tapo pasaulinėmis žvaigždėmis po to, kai 1974 m. laimėjo Euroviziją su daina „Waterloo“.
 • 2014 m. Austrijos atlikėja Conchita Wurst laimėjo konkursą su daina „Rise Like a Phoenix“, tapdama kultūrine ikona ir LGBT bendruomenės simboliu.
 • Portugalijos atlikėjas Salvador Sobral 2017 m. laimėjo Euroviziją su daina „Amar pelos dois“, kuri išsiskyrė savo jautriu atlikimu ir paprastumu.

Politika ir kontroversijos

 • Nors taisyklėse nurodyta, kad dainos neturi turėti politinio turinio, kartais pasitaiko politiškai jautrūs atvejai, pavyzdžiui, dėl šalių konfliktų ar įtampos.
 • Kai kurios šalys kartais boikotuoja konkursą dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl renginio vietoje vykstančių politinių įvykių.

Eurovizija yra puiki proga Lietuvai pristatyti savo muzikos talentus ir kultūrinį identitetą tarptautinei auditorijai. Dainos, pasirodančios Eurovizijoje, dažnai apima elementus, būdingus lietuvių muzikai, kalbai ar tradicijoms, leidžiančius plačiau supažindinti pasaulį su Lietuva kaip kultūros šaltiniu. Dalyvavimas Eurovizijoje padeda Lietuvai gerinti savo matomumą tarptautiniu lygmeniu ne tik muzikos, bet ir turizmo bei verslo srityse. Geras pasirodymas ar išskirtinis kūrinys gali pritraukti dėmesį ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje, padedant pristatyti Lietuvą kaip įdomią kelionių kryptį ar kultūros centrą.Eurovizijos metu Lietuvoje stebimas didelis visuomenės susidomėjimas. Tai vienas iš tų metų įvykių, kai šalies gyventojai suburiami bendram tikslui – palaikyti savo atstovą. Tai sustiprina nacionalinį identitetą ir vienybę, ypač kai Lietuvos atstovas pasiekia aukštas vietas. Eurovizija suteikia lietuviškoms muzikos grupėms ir atlikėjams galimybę pasirodyti didelėje scenoje, kas gali padėti jų karjeroms tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Daugelis atlikėjų patiria didesnį populiarumą ir medijų dėmesį po sėkmingo dalyvavimo konkurse.