Ar 2030-uosius vadinsime poeto J. Marcinkevičiaus metais?

Vilniaus naujienos

Lietuvos Seimas ketina svarstyti nutarimo projektą, kuriuo siūloma paskelbti 2030-uosius metus poeto Justino Marcinkevičiaus garbei. Šis pasiūlymas susilaukė didelio pritarimo ir palaikymo Seime, kurioje iškilo aiškus noras pabrėžti šio išskirtinio kūrėjo indėlį į Lietuvos kultūrinį, istorinį ir literatūrinį paveldą.

Nutarties projektas, pristatytas parlamentarų, ypač „valstietis“ Robertas Šarknickas ir Stasys Tumėnas, pabrėžia Justino Marcinkevičiaus išskirtinį vaidmenį Lietuvos kultūroje. Jis buvo ne tik žymus poetas, dramaturgas ir vertėjas, bet ir svarbus veikėjas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio metu. Šio kūrėjo kūryba ir humanistinės idėjos tapo reikšmingu kultūros ir nacionalinio sąmoningumo veiksniu.

Nutarties projekte taip pat akcentuojama Justino Marcinkevičiaus įtaka lietuvių tautos savimonės, kultūros, istorijos ir literatūros vystymuisi. Jo kūryba, etinė ir pilietinė laikysena yra aktualios ir šiandieninei visuomenei, skatinant kultūrinį dialogą ir naujų kūrybinių bei mokslinių iniciatyvų plėtrą.

Nutarties projektą palaikė dauguma Seimo narių, o balsavimo metu susilaikė tik keletas. Tolimesni svarstymai dėl šio projekto planuojami Seimo komitetuose, siekiant užtikrinti kruopštų jo įgyvendinimą.

Reikėtų pabrėžti, kad atmintiniai metai yra svarbus kultūrinis ir istorinis reiškinys Lietuvoje. Šiuo metu Seimas jau yra paskelbęs atmintinius metus, skirtus įvairioms svarbioms datos ir asmenybėms, kurios prisidėjo prie Lietuvos kultūrinio ir valstybinio paveldo. Tai suteikia galimybę piliečiams ir visuomenei pagerbti ir atminti svarbias figūras bei įvykius.

Dėl pateikto projekto Seimo posėdyje planuojama grįžti birželio 20 dieną, kuris taip pat sutampa su Justino Marcinkevičiaus 100-osiomis gimimo metinėmis. Tai būtų ne tik puiki proga pagerbti šį išskirtinį Lietuvos kultūros žymėjimą, bet ir atkreipti dėmesį į jo palikimą ateinančioms kartoms.

Seimas yra paskelbęs 2024 atmintinus metus: NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės ir Diplomatų Lozoraičių metais. 2025 m. yra paskelbti Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio bei lėktuvo „ANBO“ ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais. 2026 m. bus Motiejaus Kazimiero Valančiaus, Lietuvos radijo ir Lietuvos Helsinkio grupės metais.
Parengta pagal elta.lt