2026 metais NASA ketina įvykdyti „Artemis III“ misiją, kurios metu į Mėnulį bus nuskraidinti astronautai su išskirtiniu tikslu – auginti daržoves tiesiai ant Mėnulio paviršiaus. Ši ambicinga veikla siekiama įtvirtinti tvarų žemės ūkį už Žemės ribų, atveriant kelią ateities kosminių misijų mitybai.
Vienas iš trijų atrinktų eksperimentų, vadinamas „Lunar Effects on Agricultural Flora“ arba LEAF, žymi pirmąją NASA bandymą užauginti augalus Mėnulyje. Šis inovatyvus projektas suteikia galimybę iššifruoti augalų elgesį kosmoso sąlygomis, labai prisidėjant prie ekstraterestriško žemės ūkio supratimo.
LEAF eksperimento metu astronautai įrengs kelias augimo kameras ant Mėnulio paviršiaus, kuriose bus augaliniai mėginiai – rapsai, kruopos ir kopūstai. Šios kapsulės ne tik apsaugos augalus nuo didelės radiacijos ir kosmoso vakuumo, bet ir leis astronautams stebėti jų augimą ir vystymąsi.
Kiekvienas iš pasirinktų augalų atliks svarbų vaidmenį kuriuojant žmonių kolonijas už Žemės ribų. Rapso sėklos gali tapti deguonies šaltiniu, o kruopos ir kopūstai – būsimų kosminių misijų mitybos raktas.
„Space Lab Technologies“ įsitikinusi, kad šis tyrimas yra esminis žingsnis siekiant suprasti, kaip galėtume efektyviai naudoti žemės ūkį kosmose, suteikiant žmonėms ilgalaikę buveinę už Žemės ribų. Tai yra ne tik mokslinis iššūkis, bet ir didelė žingsnis į priekį kosminės kolonizacijos srityje.
Nors tai yra pirmas NASA bandymas auginti augalus Mėnulyje, tai remiasi daugiamete kosminių eksperimentų patirtimi. Ankstesni tyrimai Tarptautinėje kosminėje stotyje jau įrodė, kad augalai gali augti ir vystytis mikrogravitacijos sąlygomis.
Kartu su LEAF eksperimentu, „Artemis III“ misija į Mėnulį atsiųs ir kitus du eksperimentus – Mėnulio aplinkos stebėjimo stotį ir Mėnulio dielektrikų analizatorių. Šie moksliniai prietaisai leis tyrinėti Mėnulio struktūrą ir ieškoti gyvybiškai svarbių medžiagų.
Parengta pagal dailymail.com
Foto History in HD