Vėžys vis dažniau pasiglemžia jauno amžiaus žmones

Vilniaus naujienos

Ketvirtos stadijos žarnyno vėžys diagnozuotas vos 25 metų amžiaus moteriai, kuri įspėja kitus jaunus žmones neatmesti simptomų. Kai 25 metų Ellie Wilcock iš Piterboro, Jungtinėje Karalystėje, pajuto staigų pilvo skausmą, ji manė, kad tai tik dar viena šlapimo takų infekcija – būklė, su kuria ji jau buvo susidūrusi anksčiau. Tačiau diagnozė buvo daug rimtesnė – ketvirtos stadijos žarnyno vėžys, sunkiausia ligos forma, nuo kurios kasmet miršta beveik 17,000 britų. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad liga išplitusi į jos kepenis, kiaušides ir pilvaplėvę – membraną, prilaikančią pilvo organus.
Žarnyno vėžys yra trečias pagal dažnumą vėžio tipas Jungtinėje Karalystėje, ir jo sergamumas tarp jaunesnių nei 50 metų žmonių kelia susirūpinimą tarp sveikatos priežiūros specialistų. Ellie istorija rodo šios ligos tendencijos realybę ir pabrėžia, kaip svarbu neignoruoti simptomų, net jei jie atrodo nekalti ar pažįstami.

Analizė rodo, kad žarnyno vėžio mirčių skaičius Jungtinėje Karalystėje gali padidėti 2,500 per metus iki 2040 m., tuo tarpu sergamumo šia liga atvejai taip pat didės. Ellie atvejis atskleidžia, kad ligos pradžioje ji jautė stiprų pilvo skausmą – klasikinį ligos simptomą, kurį ji pradžioje priskyrė šlapimo takų infekcijai. Tik stiprėjant skausmui ir nesulaukus pagalbos iš įprastų gydymo būdų, buvo atlikti išsamesni tyrimai, kurie galiausiai atskleidė vėžio buvimą.

Ellie diagnozė sukėlė šoką, nes ji niekada nemanė, kad jauname amžiuje galima susidurti su vėžiu. Jos istorija pabrėžia, kaip svarbu ne tik kreiptis į gydytoją, kai pasireiškia neįprasti ar ilgai trunkantys simptomai, bet ir reikalauti išsamių tyrimą, jei esami simptomai nepraeina ar pablogėja.

Žarnyno vėžys dažniausiai pasireiškia vyresniame amžiuje, tačiau pastaraisiais metais augantis atvejų skaičius tarp jaunesnių žmonių, tokio amžiaus kaip Ellie, kelia rimtą susirūpinimą. Deborai James atminti įsteigto fondo „Bowelbabe Fund“ paskelbtoje analizėje prognozuojama, kad jei dabartinės tendencijos išliks, po 16 metų susirgimų žarnyno vėžiu padaugės nuo dabartinių 42 800 iki 47 700 per metus. Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų organizacijos (Cancer Research UK) atstovai teigė, kad šie skaičiai yra akivaizdus priminimas, jog vis dar reikia gyvybes gelbstinčių vėžio tyrimų ir svarbu didinti informuotumą apie ligos požymius ir simptomus. Dame Deborah buvo aistringa šio tikslo šalininkė, o 2022 m. gegužės mėn. buvo įsteigtas Bowelbabe fondas, skirtas vėžio tyrimams Jungtinėje Karalystėje, siekiant tęsti jos palikimą. Be to, per ateinančius penkerius metus įsipareigota skirti 5 mln. svarų sterlingų Didžiųjų vėžio iššūkių grupės PROSPECT, tiriančios ankstyvąjį žarnyno vėžį, darbui paremti. Šis vėžio tipas vis dažniau pasitaiko, tačiau jis nėra gerai ištirtas, o Deborai, kai jai buvo diagnozuotas žarnyno vėžys, buvo vos 35-eri.
Dame Deborah, kuri mirė būdama 40 metų ir tapo šviesa daugeliui sergančiųjų vėžiu, yra įkvėpimas Ellie ir kitiems, kurie susidūria su šia liga.

Pagrindiniai žarnyno vėžio simptomai yra neįprasti tuštinimosi įpročių pokyčiai, kraujas išmatose arba jausmas, kad vis dar reikia tuštintis net po to, kai tai jau padaryta. Svarbu, kad kiekvienas, pastebėjęs šiuos simptomus ilgiau nei tris savaites, nedelsiant kreiptųsi į gydytoją. Kaip ir Ellie, žmonės taip pat gali jausti pilvo skausmą ar kitus simptomus, pavyzdžiui, pilvo pūtimą, svorio kritimą nesistengiant ar nuovargį.
Cancer Research UK teigia, kad daugiau nei pusė žarnyno vėžio atvejų Jungtinėje Karalystėje galima išvengti. Tarp rizikos veiksnių yra per mažas skaidulų kiekis, per didelis raudonos mėsos kiekis mityboje ir nutukimas. Organizacija taip pat atkreipia dėmesį į svarbą tęsti gyvybes gelbstinčius vėžio tyrimus ir didinti informuotumą apie ligos požymius bei simptomus.

Parengta pagal dailymail.co.uk
Foto Jon Tyson