Pirmasis pasaulio prototipas, žadantis nuolatinį energijos tiekimą iš kosmoso

Vilniaus naujienos

„Space Solar“ – Jungtinės Karalystės bendrovė, turinti ambicingą viziją aprūpinti energija milijonus namų iš kosmoso, pasiekė reikšmingą etapą, sukūrusi žemėje prototipą, kuris gali atverti kelią pirmajam pasaulyje saulės energijos ūkiui kosmose. Oksfordšyre įsikūrusios bendrovės tikslas – iki 2030-ųjų metų iš kosmoso gauta energija aprūpinti daugiau nei milijoną namų, naudojant kilometro pločio veidrodžių ir saulės kolektorių kompleksą, skriejantį 22 000 mylių aukštyje virš planetos.

Tačiau pagal itin veiksmingą nuolatinės saulės šviesos surinkimo konstrukciją, pavadintą CASSIOPeiA, sistema turi suktis į saulę, kad ir kokioje padėtyje ji būtų, ir tuo pačiu metu siųsti energiją į ant žemės esantį fiksuotą imtuvą.Karalienės Belfasto universitete pirmą kartą įrodyta, kad tai veikia – belaidis spindulys sėkmingai „nukreiptas“ per laboratoriją, kad įjungtų šviesą. Atlikti bandymai parodė, kad belaidis spindulys gali sėkmingai nukreipti energiją per laboratoriją, įjungiant šviesą – tai pirmas toks atvejis pasaulyje. Saulės kolektoriai kosmose surenka 13 kartų daugiau energijos nei žemėje, nes šviesos intensyvumas yra didesnis, be to, nėra atmosferos, debesų ir nakties.
Bendrovės ambicijos nesibaigia vien pasiekimais Žemėje. Atskleidžiama, kad deramasi su „SpaceX“ dėl galingiausios kada nors sukurtos raketos „Starship“ panaudojimo, kas gali reikšmingai sumažinti kosminių objektų iškėlimo į orbitą kainą. Projektui reikės 68 tokių paleidimų, kad būtų nugabentos saulės elektrinės dalys, kurias vėliau surinktų robotai kosmose.
Nepaisant techninių ir finansinių iššūkių, projektas susiduria ir su visuomenės įsitikinimo iššūkiais. Vienas iš jų – įtikinti žmones, kad mikrobangų spindulys, grąžinantis energiją į Žemę, yra nekenksmingas. Bendrovės įkūrėjas Martinas Soltau (Martin Soltau) pažymi, kad saugumas yra projekto pagrindas ir energijos priėmimo antenos bus nutolusios nuo gyventojų teritorijų, greičiausiai jūroje, užtikrinant visuomenės saugumą. Iki šiol bet kokia mintis apie 2000 tonų sveriančios saulės elektrinės statybą kosmose buvo laikoma moksline fantastika.
Nepriklausoma energetikos ekspertė daktarė Jovana Radulovič (Portsmuto universitetas) mano, kad kosminė saulės energija atliks svarbų vaidmenį ateities energijos poreikių tenkinime, tačiau pabrėžia būtinybę įrodyti, jog projektas neturės žalingo poveikio aplinkai, ypač atsižvelgiant į potencialią taršą viršutiniuose atmosferos sluoksniuose.

JK vyriausybė, universitetų mokslininkai bei verslo įmonės, įskaitant EDF ir National Grid, jau yra įsitraukę į Kosminės energijos iniciatyvą, siekdami paspartinti planus dėl saulės elektrinės orbitoje įrengimo. Tai rodo, kad „Space Solar“ projektas ne tik žada revoliucionizuoti mūsų požiūrį į atsinaujinančios energijos šaltinius, bet ir yra dalis platesnio mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros fronto, kuris gali atnešti ženklių pokyčių mūsų energijos gamybai ir vartojimui ateityje.

Parengta pagal news.sky.com
Foto news.sky.com