Rusija įtariama trikdo sistemas, įskaitant GPS, kurios nukreiptos prieš Didžiosios Britanijos atostogų skrydžius

Pasaulio naujienos

Pasaulis susiduria su nauju iššūkiu dėl Rusijos veiksmų Sirijoje, kur, kaip manoma, yra dislokuota pažangi trukdymo įranga. Pastarasis incidentas, kai buvo trukdomas Jungtinės Karalystės karinio lėktuvo, skraidinusio gynybos ministrą Grantą Shappsą, palydovinis signalas, tik sustiprino nerimą dėl regiono saugumo.

Incidentas įvyko kovo mėnesį, kai RAF lėktuvas Dassault „Falcon“ 900LX, skrendantis iš Lenkijos, patyrė GPS trukdymą, vykstant pro Rusijos Kaliningrado eksklavą. Nors JK gynybos šaltiniai patikino, kad ministrui asmeniškai grėsmės nebuvo, situacija buvo pavadinta „beprotiškai neatsakinga“. Tai rodo, kad Kaliningrado regione gali būti dislokuota slaptas Rusijos elektroninis ginklas, kuris ne pirmą kartą kelia grėsmę aviacijos saugumui.

Nepaisant incidentų, Jungtinės Karalystės Civilinės aviacijos administracija (CAA) teigia, kad skrydžiai vis dar saugūs, dėl gausių protokolų, skirtų apsaugoti komercinių orlaivių navigacijos sistemas. „Aviacija yra viena saugiausių kelionių oro transportu formų,“ teigė CAA Skrydžių operacijų skyriaus vadovas Glennas Bradley. Tačiau pabrėžiama, kad GPS trukdžiai gali neigiamai paveikti navigaciją, todėl turi būti nuolat stebimi ir valdomi.

Situacija tampa dar sudėtingesnė atsižvelgiant į geopolitinę įtampą regione. Praėjusį mėnesį JAV Atstovų Rūmai patvirtino 61 milijardo dolerių vertės karinės pagalbos paketą Ukrainai, stiprinant jos pozicijas karo su Rusija kontekste. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Vakarų parama Ukrainai kelia grėsmę didėjančiai tiesioginei konfrontacijai tarp branduolinių galių, kas gali turėti „katastrofiškas pasekmes“.

Ši geopolitinė įtampa atspindi ne tik karinius, bet ir technologinius iššūkius, su kuriais susiduria tarptautinė bendruomenė. Rusijos trukdymo įrangos buvimas Sirijoje gali reikšti naują strateginį žingsnį regione, keliantį riziką ne tik kariniams, bet ir civiliniams orlaiviams, todėl reikalauja atidžios tarptautinės reakcijos ir bendradarbiavimo.

Parengta pagal dailymail.co.uk
Foto Zoltan Tasi