Kinijos Prezidentas Xi Jinpingas per Paryžiaus olimpines žaidynes išreiškė raginimą nutraukti pasaulinį karą, pasinaudojant šia pasaulinio dėmesio akimirka, kaip galimybe skatinti taiką. Xi, dalyvavęs spaudos konferencijoje Paryžiuje, pabrėžė, kad Kinija, kaip Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nuolatinė narė, atlieka aktyvų vaidmenį siekiant taikos, ypač Ukrainoje vykstančiame konflikte.
„Esame pasirengę bendradarbiauti su Prancūzija ir kitomis šalimis, kad pasinaudotume olimpinėmis žaidynėmis kaip platforma pasisakyti už visuotinį ugnies nutraukimą ir karo veiksmų stabdymą,“ – sakė Xi. Šis pareiškimas atspindi panašius Prancūzijos Prezidento Emmanueldo Macrono komentarus, kurie taip pat skatina „olimpines paliaubas visuose karo teatruose“.
Svarbiausias abiejų šalių lyderių derybų punktas buvo prekybos ginčai. Macronas kritikavo Kinijos prekybos praktiką, ypač jos apsaugos priemones ir subsidijas, kurios, jo nuomone, kelia grėsmę Europos ekonomikai. „Europa turi būti suvereni savo ekonomikos srityje, o tai reiškia, kad turime ginti savo rinkas nuo nesąžiningos konkurencijos,“ – sakė Macronas.
Prezidentas Xi pabrėžė Kinijos atvirumą ir pažadėjo laikinąsias priemones, skirtas palengvinti prekybos įtampas, ypač susijusias su prancūzišku konjaku, kuris buvo Kinijos antidempingo tyrimo objektas. Be to, jis patikino, kad Kinija „neparduos jokių ginklų ar pagalbos Rusijai“ ir „griežtai kontroliuos dvejopo naudojimo prekių eksportą“.
Šių komentarų fone, ES Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen Paryžiuje pareiškė griežtą įspėjimą Kinijai dėl jos prekybos praktikos. „Norint, kad prekyba būtų sąžininga, abipusis patekimas į kitų šalių rinkas yra būtinas,“ – sakė von der Leyen, pabrėždama, kad Europos Sąjunga neleis Kinijai naudoti savo subsidijuojamų gamybos sektorių Europos pramonės sąskaita.
Šių įvykių kontekste Paryžiaus olimpinės žaidynės tampa ne tik sporto, bet ir svarbių politinių ir ekonominių diskusijų arena, kuriose sprendžiami klausimai, turintys ilgalaikį poveikį tarptautinėms santykėms.
Pagal euronews.com