Naujasis Taivano prezidentas Williamas Lai, anksčiau žinomas kaip Lai Ching-te, šią savaitę pradėjo savo kadenciją pažymėdamas nauju politiniu etapu šioje aukštųjų technologijų saloje, kuri yra tarpininkė tarp Kinijos ir Vakarų priešpriešos. Inauguruotas pakeisdamas Tsai Ing-wen, kurios požiūris į santykius su Pekinu buvo vertinamas kaip nuoseklus ir švelnus, Lai pažadėjo tęsti stabilumo politiką, nepaisant augančios geopolitinės įtampos regione.
Williamas Lai gimė 1959 m. kalnakasių šeimoje Taivane. Jis baigė medicinos studijas šalies universitete ir vėliau įgijo visuomenės sveikatos magistro laipsnį Harvardo universitete. Politinę karjerą pradėjo kaip Tainano miesto atstovas, atstovaudamas Demokratinei pažangos partijai (DPP), kuri yra centro-kairiųjų pažiūrų ir stipriai palaiko demokratinius principus, ką neigiamai vertina Pekinas.
Jo politinė karjera kilo aukštyn: nuo įstatymų leidėjo iki Tainano mero, vėliau – ministro pirmininko, o dar vėliau – Taivano viceprezidento. Lai 2023 m. sausio mėn. rinkimus laimėjo su 40% balsų – tai buvo pirmas kartas, kai laimėjęs kandidatas nesurinko bent 50% balsų, tačiau jo sėkmė užtikrino DPP trečiąją iš eilės prezidento kadenciją.
Lai pažadėjo sudaryti daugiau investicinių sandorių, remti Ukrainą ir stiprinti bendradarbiavimą su kitomis demokratinėmis šalimis, pabrėždamas Taivano norą integruotis į tarptautines struktūras. Vienas iš jo artimiausių tikslų – užtikrinti Taivano dalyvavimą Pasaulio sveikatos asamblėjoje (WHA) stebėtojo teisėmis, nepaisant Pekino spaudimo.
Europos šalys, įskaitant Vokietiją, Prancūziją, Jungtinę Karalystę, Kanadą ir JAV, remia Taivano sugrįžimą į WHA ir palaiko jo dalyvavimą tarptautinėje arenoje. Briuselis pritaria, kad Taivanas turėtų būti įtrauktas į specializuotus daugiašalius forumus, kuriuose jo techninė kompetencija ir gebėjimai gali suteikti pridėtinę vertę.
Prezidentas Lai atstovauja Taivano siekiui išsaugoti savo savarankiškumą ir toliau vystyti demokratines vertybes. Jo vadovavimas atneša naujų iššūkių, tačiau kartu ir galimybių stiprinti tarptautinius ryšius, ypač su Europos šalimis, kurios gali būti svarbios aljanso partnerės kovoje su globaliais iššūkiais.
Jis teikia pirmenybę status quo. 2017 m. Lai pateko į laikraščių antraštes, kai apibūdino save kaip „pragmatišką Taivano nepriklausomybės darbininką“ – ši frazė vėl nuskambėjo per jo kandidatavimą į prezidentus. Pekinas jį peikė kaip „karo kurstytoją“ ir „visišką maištautoją“, organizavusį masinę kišimosi kampaniją, kad paveiktų rinkėjus ir sužlugdytų DPP rinkimų ambicijas.Nuo to laiko Lai sušvelnino savo poziciją, pakartodamas savo pirmtako poziciją, kad nereikia skelbti Taivano nepriklausomybės, nes Taivanas de facto yra nepriklausomas. Jis pažadėjo laikytis Tsai vadinamųjų „keturių įsipareigojimų“, tarp kurių yra įsipareigojimas, kad KLR ir KLR niekada neturėtų būti pavaldžios viena kitai.
Per savo inauguracinę kalbą Lai pasiūlė Kinijai galimybę atnaujinti nuo 2016 m. nutrauktą oficialų dialogą remiantis „paritetu ir orumu“ ir pabrėžė, kad status quo Taivano sąsiauryje turėtų būti išlaikytas taikiomis priemonėmis.
„Kol Kinija atsisako naudoti jėgą prieš Taivaną, visi Taivane turėtume suprasti, kad net jei sutiksime su visa Kinijos pozicija ir atsisakysime suvereniteto, Kinijos siekis aneksuoti Taivaną paprasčiausiai neišnyks“, – sakė jis.“Griežtai pasisakome prieš bet kokį vienašališką Taivano status quo keitimą, ypač naudojant jėgą“, – sakė C. von der Leyen.
Tačiau Pekinas nesijaudina dėl Lai pareiškimo. „Norėčiau pabrėžti, kad „Taivano nepriklausomybė“ niekur neveda. Nesvarbu, kokią vėliavą ar pretekstą naudoja separatistai, „Taivano nepriklausomybė“ yra pasmerkta žlugti“, – po inauguracijos sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas. „Kinija sieks ir privalo pasiekti susivienijimą.“
Taivanas per daugelį metų įgijo, ko gero, vieną geidžiamiausių konkurencinių pranašumų: puslaidininkių – mažyčių mikroschemų, kuriomis varomi milijardai elektroninių prietaisų – nuo elementarių mikrobangų krosnelių iki dirbtiniu intelektu varomų ginklų.
Kvazimonopolis toks vertingas, kad buvo pavadintas „Silicio skydu“, o tai reiškia, kad Kinija gali būti atgrasoma nuo invazijos vien iš baimės sukelti nepataisomą pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimą ir patirti neapsakomą ekonominį chaosą.
Savo kalboje Lai gyrė šį galingą svertą ir sakė, kad „žmonijos gerovė ir klestėjimas“ priklauso nuo salos gamybos apimčių.
Pagal euronews.com
Foto Ichiro Ohara/ Associated Press

Dvynių dramblių gimimas – retas ir džiaugsmingas įvykis
Phra Kochaban fondas pasidžiaugė ypatingu įvykiu – 36 metų dramblė, vardu Chamchuree,