Vyriausybė siūlo išplėsti asmenų ratą, galinčių gauti žalos atlygį po medikų klaidos

Naudinga/Sveikata

Vyriausybė siūlo esminius pakeitimus Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme, siekdama išplėsti asmenų, galinčių reikalauti kompensacijos už medikų klaidas, ratą. Šis pasiūlymas atsirado reaguojant į Konstitucinio Teismo išvadą, jog esamas įstatymas, ribojantis žalos atlyginimo teisę tik tam tikriems artimiesiems, prieštarauja Konstitucijai bei teisinės valstybės principams.
Pagal dabartinę teisinę sistemą, tik tam tikri artimieji – sutuoktiniai, nedarbingi tėvai, kiti nedarbingi išlaikytiniai, bei po paciento mirties gimę vaikai – gali pretenduoti į žalos atlyginimą. Tai sukelia teisinę neteisybę kitiems artimiesiems, kurie patiria neturtinę žalą dėl artimo žmogaus netekties, bet įstatymo nustatyta tvarka neturi teisės reikalauti kompensacijos.

Konstitucinis Teismas sausio mėnesį paskelbė išvadą, kad ribojantis artimųjų ratas, turintis teisę į atlyginimą, yra netinkamas. Teismo sprendimas parodė, kad esami įstatymai neatspindi realios visuomenės poreikių ir kad būtina suteikti teisę į žalos atlyginimą platesniam asmenų ratui.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teikiamose pataisose numatoma, kad teisę į kompensaciją dėl neturtinės žalos galės reikalauti visi asmenys, kurie su mirusiuoju pacientu buvo susiję ypač artimais ryšiais. Tai apima ne tik šeimos narius, bet ir kitus asmenis, kuriems mirusiojo netektis sukėlė didelį emocinį poveikį.

Šios pataisos, jei bus patvirtintos Seime, leis geriau apsaugoti piliečių teises ir užtikrinti, kad žalos atlyginimas būtų teisingas bei adekvatus. Tai yra svarbus žingsnis teisingesnės teisinės sistemos link, atsižvelgiant į asmenų, patiriančių netektį, poreikius.

Foto Online Marketing