Viskas apie padangų utilizavimą

Vilniaus naujienos

Prasidėjus pavasariui, daugelis vairuotojų skuba pasikeisti žiemines padangas į vasarines. Tai – kasmetinis ritualas, garantuojantis saugų vairavimą šiltesniais mėnesiais. Vis dėlto, šis procesas atveria ir mažiau aptartą, tačiau labai svarbią aplinkosaugos problemą – ką daryti su senomis, nebetinkamomis naudoti padangomis?
Kiekvienais metais, nepaisant visuomenės informavimo pastangų ir sudarytų sąlygų tvarkingai atsikratyti senomis padangomis, iš apleistų teritorijų ir miškų surenkama šimtai tonų šių atliekų. Ši situacija kelia grėsmę aplinkai ir rodo, kad vis dar egzistuoja informacijos trūkumas bei tam tikrų gyventojų grupių abejingumas.
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl senos padangos vis dar randamos aplinkoje, yra informacijos trūkumas. Nors gyventojams ir verslui yra sudarytos visos sąlygos senoms padangoms tvarkingai atsikratyti, dažnai jie nėra informuoti apie šias galimybes arba mano, kad tai yra brangi paslauga.

Perdirbimo galimybės

Šiuolaikinės technologijos leidžia senas padangas paversti naudinga žaliava. Smulkintos padangos atskiriamos į metalą, tekstilę ir gumą. Iš gumos granulių gaminami įvairūs produktai – nuo kilimėlių ir parkavimo bortelių iki kelių ženklų padų ir sporto aikštynų dangų.

Atsakomybė ir prievolių vykdymas

Padangų pardavėjai ir gamintojai yra registruoti Gamintojų ir importuotojų sąvade, vedantys apskaitą gaminių, pakuočių ir atliekų informacinėje sistemoje ir finansuojantys senų padangų atliekų tvarkymą. Vis dėlto, kai kurie atliekų tvarkytojai, pardavėjai ar autoservisai neatsakingai žiūri į savo prievolių vykdymą, dėl ko padangos gali atsidurti netinkamose vietose.

Senų padangų priėmimo vietos

Gyventojai, įsigiję naujas padangas, be papildomo mokesčio gali palikti senasias pardavėjui arba autoservise, kur buvo atliktas padangų keitimas. Tai įmanoma, nes vartotojas susimoka už senų padangų atliekų tvarkymą perkant naujas padangas. Be to, senas padangas galima palikti savivaldybės didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Ką daryti, jei padangos perkamos internetu?

Net jei padangos perkamos internetu, verslas, prekiaujantis padangomis, nėra atleistas nuo atliekų tvarkymo prievolės. Tačiau gyventojams gali būti sudėtingiau rasti informacijos, kur priduoti senas padangas. Tokie atvejai rodo būtinybę dar labiau šviesti ir informuoti visuomenę.
Kiekvieno iš mūsų pasirinkimai ir elgesys turi tiesioginį poveikį aplinkai. Todėl svarbu prisiminti, kad senos padangos – tai ne šiukšlės, o žaliava, kurią galima perdirbti ir panaudoti naujų produktų gamybai. Prisiimdami atsakomybę už senų padangų tvarkingą utilizavimą, mes prisidedame prie švaresnės ir sveikesnės aplinkos kūrimo.

Parengta pagal madeinvilnius.lt
Foto Shane Rounce