Viltis aptikti melanomą ankstyvoje stadijoje

Mokslas/Naudinga

Dirbtiniam intelektui (DI) sparčiai besiskverbiant į įvairias gyvenimo sritis, KTU mokslininkai, vadovaujami profesoriaus Vido Raudonio, su partneriais iš LSMU ir bendrovės „Dts solutions“ sukūrė novatorišką programinę įrangą melanomos diagnozavimui. Ši įranga, pasiekianti net 95 proc. tikslumą, jau išbandyta klinikinėje praktikoje, atverdama naujas galimybes odos vėžio diagnozavimo srityje.

Melanoma – tai odos vėžys, kuris dėl savo greito plitimo ir didelio mirtingumo kelia didelį susirūpinimą visame pasaulyje. Prognozuojama, kad iki 2040 m. sergamumas šia liga pasauliniu mastu išaugs 50 proc., o mirtingumas – net 68 proc. Tokioje situacijoje ankstyva ir tiksli diagnozė yra gyvybiškai svarbi, siekiant pagerinti gydymo rezultatus ir mažinti mirtingumą.

KTU ir LSMU mokslininkai sukūrė „SmartVisSolution“ – multimodalinę vaizdinimo sistemą, skirtą odos vėžio neinvazinei diagnostikai. Sistema, naudojanti pažangiausius DI algoritmus, leidžia pasiekti itin aukštą diagnozavimo tikslumą. V. Raudonis teigia, kad šis įrankis gali ne tik nustatyti melanomą, bet ir atpažinti kitas odos ligas, tokiu būdu padidinant įrankio pritaikomumą.

„SmartVisSolution“ yra patogu naudoti: pakanka nufotografuoti įtarimą keliantį odos apgamą mobiliuoju telefonu ir įkelti nuotrauką į sistemos svetainę. Paspaudus mygtuką, vartotojas gali iškart gauti preliminarią diagnozę ir sužinoti melanomos tikimybę procentais. Tačiau V. Raudonis pabrėžia, kad galutinę diagnozę visada turėtų nustatyti gydytojas.

Svarbu paminėti, kad nors technologija yra novatoriška, ji vis dar reikalauja gydytojų supervizijos. Sertifikavus šį įrankį, jis dabar gali būti naudojamas ligoninėse ir klinikose, padedant dermatologams efektyviau atlikti savo darbą.

Be melanomos, „SmartVisSolution“ ateityje planuojama pritaikyti ir kitų odos ligų diagnozavimui. Tačiau, kaip teigia profesorius, bet kokia nauja technologija susiduria su iššūkiais – tarp jų ir biurokratiniais, susijusiais su pacientų duomenų naudojimu.

Technologija, nors ir pažangi, taip pat nėra nepriekaištinga – kartais gali įvykti klaidų, kaip įvyko su gorilos snukio nuotrauka, kuri buvo klaidingai priskirta piktybiniams navikams. Tai rodo, kad DI vis dar reikia tobulinti ir mokyti, siekiant išvengti klaidingų diagnozių.

Projektas „SmartVisSolution“ yra ryškus pavyzdys, kaip naujausios technologijos gali būti taikomos medicinoje, siekiant gerinti gydymo kokybę ir efektyvumą, kartu išlaikant aukštą atsargumo lygį ir etiką.

Parengta pagal mokslosriuba.lt
Foto Sunny Ng