Prestižiniame mokslo žurnale „Nature“ gegužės mėnesį buvo paskelbti inkstų vėžio mutografijos tyrimo rezultatai, kurie įvyko dėka tarptautinio mokslininkų kolektyvo pastangų. Tyrimo metu analizuoti beveik 1000 inkstų vėžio atvejų iš skirtingų pasaulio kampų, o tarp straipsnio autorių įrašyti ir Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) mokslininkų prof. Sonata Jarmalaitė ir dr. Rasa Sabaliauskaitė vardai ir pavardės.
Šis septynerius metus trukęs projektas atskleidė keletą inkstų vėžio sukeliamų mutacijų profilių, įskaitant naujai identifikuotus, kuriuos sukelia rūkymas, vidiniai ląstelių procesai ir aristolochinė rūgštis. Tyrimo tikslas buvo ne tik nustatyti žinomus vėžio sukeliančius veiksnius, bet ir identifikuoti anksčiau nežinomus kancerogenus, naudojant unikalų mutografijos algoritmą.
Vienu iš tyrimo dėmesio centrų tapo Lietuva, turinti vieną aukščiausių inkstų vėžio sergamumo rodiklių pasaulyje. Analizuojant Lietuvos ir Čekijos pacientų inkstų vėžio genomus, buvo aptiktas dominuojantis SBS40 mutacijų tipas, kurio kilmė kol kas lieka neišaiškinta. Šis atradimas rodo, kad gali egzistuoti specifiniai, dar neatpažinti regioniniai vėžio sukelėjai.
Ištyrus Balkanų regioną, buvo nustatyta, kad aristolochinės rūgšties, kuri dažnai naudojama tradicinėje medicinoje, poveikis yra susijęs su aukštu inkstų vėžio sergamumu. Šis atradimas patvirtina, kad įvairūs geografiniai regionai gali turėti unikalius vėžio rizikos veiksnius, kuriuos lemia vietiniai įpročiai ar natūralūs komponentai.
Šis tyrimas taip pat parodė, kad genetinės mutacijos, susijusios su inkstų vėžiu, nėra tiesiogiai susijusios su nutukimu ar hipertenzija, kurie iki šiol buvo laikomi potencialiais rizikos veiksniais. Tai rodo, kad inkstų vėžio etiologija yra sudėtinga ir gali būti veikiama daugelio nepastebėtų ar neįvertintų faktorių.
Projekto duomenys buvo renkami ir analizuojami pasaulinėje mokslo bendruomenėje gerai žinomame Sangerio institute, esančiame Kembridže, JK. Nors COVID-19 pandemija šiek tiek apsunkino mokslinius tyrimus, pateikti duomenys atskleidžia naujas galimybes vėžio studijoms.
Artimiausioje ateityje tyrimas bus tęsiamas dalyvaujant Jungtinės Karalystės Vėžio tyrimų fondo projekte „PROMINENT“, kuriame bus siekiama giliau ištirti vėžio atsiradimo mechanizmus ir identifikuoti veiksnius, kurie sukelia SBS40 mutacijų tipą Lietuvoje. Tai suteiks galimybę ne tik geriau suprasti ligos mechanizmus, bet ir suformuluoti veiksmingas prevencines strategijas.
Parengta pagal Vilnius universitetą/Liudmila Januškevičienė
Foto National Cancer Institute