Vilniaus universitete bus galima išvysti Martyno Mažvydo „Katekizmą“

Vilniaus naujienos

Vilniaus universitetas, seniausia ir žymiausia Lietuvos aukštoji mokykla, šį pirmadienį pakvies visus į renginį, kuriame bus galima išvysti retą ir vertingą eksponatą – pirmąją spausdintą lietuvišką knygą, Martyno Mažvydo „Katekizmą“. Ši knyga, išspausdinta 1547 metais Karaliaučiuje, simbolizuoja pradžią naujam etapui lietuvių kalbos istorijoje ir kultūroje.

Renginys vyks Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje, kur visuomenei kasmet minint universiteto gimtadienį, tradiciškai yra rodomas šios istorinės knygos originalas. „Katekizmas“ ne tik pradėjo lietuvių spaudos amžių, bet ir tapo pamatu tolesnei lietuvių kalbos ir literatūros raidai. Šiandien pasaulyje žinomi tik du „Katekizmo“ egzemplioriai – vienas yra saugomas Vilniaus universiteto, o kitas – Torunės universiteto bibliotekoje Lenkijoje.

Šiais metais, švenčiant universiteto gimtadienį, lankytojai turės unikalią galimybę ne tik susipažinti su „Katekizmu“, bet ir išvysti kitus vertingus eksponatus iš specialiųjų rinkinių. Tarp jų bus eksponuojami kalėdaitis, papuoštas kristograma IHS su kryžiumi, žalvarinis skaičiavimo žetonas, aukso plokštelė, taip pat įvairios knygos su netradiciniais viršeliais. Tai suteiks progą plačiau susipažinti su universiteto turtais ir jo vaidmeniu Lietuvos bei regiono kultūrinėje istorijoje.

Vilniaus universitetas, įkurtas 1579 metais, ilgą laiką buvo vienintelė aukštojo mokslo įstaiga šalyje, turėjusi didelę įtaką ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių kraštų kultūriniam gyvenimui. Universitetas išugdė daugybę žymių mokslininkų, poetų ir kultūros veikėjų, o jo biblioteka – tai tarsi laiko kapsulė, sauganti neįkainojamus kultūros ir mokslo lobius.

Renginys, kuriame bus galima išvysti „Katekizmą“ ir kitus eksponatus, suteiks lankytojams retą progą prisiliesti prie gyvos istorijos ir susipažinti su kultūros paveldu, kuris formavo mūsų šalies identitetą per amžius. Tai puiki proga kiekvienam, kas domisi Lietuvos istorija, kultūra ir mokslo raida, plačiau pažinti šalies praeitį ir jos kultūros paveldo gylį.
Parengta pagal BNS