Vilniaus paukštynas jau gavo ir testuoja kvapų matavimo sistemą

Vilniaus naujienos

Vilniaus paukštynas pasiryžo žengti žingsnį aplinkos apsaugos link ir įsigijo mobilųjį oro taršos ir kvapų stebėjimo įrenginį. Šis sprendimas buvo priimtas pernai gruodį, o dabar įrenginys jau įdiegtas ir testuojamas. Investuota daugiau nei 30 tūkst. eurų į šią stotį, kuri suteiks galimybę realiu laiku stebėti oro taršą ir kvapą Vilniaus paukštyno teritorijoje.

Ši naujoji stotis veiks 24 valandas per parą, stebėdama ir analizuodama pagrindinių cheminių junginių, tokiais kaip amoniakas, metilo merkaptanas, anglies disulfidas ir kt., sklaidą bei sukeliamą kvapą. Remiantis matavimų rezultatais, bus organizuojama veikla siekiant išvengti aukštų taršos lygių ir kvapų sklaidos momentų.

Naujoji kvapų matavimo sistema yra pritaikyta specifiškai paukštyno poreikiams ir turi išplėstines funkcijas, pritaikytas paukštininkystei. Jis pabrėžia, kad tai gali būti vienintelė tokia stotis Lietuvoje. „Kvapo tiesiogiai išmatuoti negalima – tiesiogiai jį galima tik užuosti. Kita vertus, ir žmogaus nosis kvapo tiesiogiai neuodžia. Užuodžiami kvapą sukeliantys cheminiai junginiai. Tokiu principu veikia ir įranga – ji su oru įsiurbia cheminius junginius ir pagal paukštynams būdingą minėtų junginių tarpusavio koreliaciją analizuoja bei grafiškai atvaizduoja kvapo koncentraciją“, – pasakojama pranešime.

Naujoji mobilioji oro taršos ir kvapų stebėjimo stotis yra mobilus įrenginys, todėl galės būti naudojama skirtingose vietose, ne tik Vilniaus paukštyno teritorijoje, bet ir aplinkinėse gyvenvietėse, kai tai bus būtina.

Matavimų duomenys bus viešai prieinami, leidžiant gyventojams ir priežiūros institucijoms bet kada peržiūrėti šią informaciją. Be to, jei reikės, bus galima atlikti mėginių ėmimą ir atlikti išsamų tyrimą laboratorijoje.

Parengta pagal Andrių Baranauską, Winning reputation
Foto Sahand Babali