Lietuvoje vienišos mamos dažnai susiduria su ekonominiais iššūkiais. Vienišos mamos paprastai uždirba mažiau nei porose gyvenančios moterys, o pajamų skirtumas dažnai būna reikšmingas. Tai lemia didesnę riziką patekti į skurdo zoną. Remiantis statistikos duomenimis, vienišų tėvų šeimos Lietuvoje yra labiau linkusios į skurdą nei dviejų tėvų šeimos.
Lietuvoje egzistuoja įvairios socialinės paramos programos vienišoms mamoms, tačiau jos dažnai būna nepakankamos. Socialinės pašalpos ir kitos paramos formos ne visada gali užtikrinti pakankamą pragyvenimo lygį. Vienišos mamos dažnai turi derinti vaikų priežiūrą su darbu, o tai apsunkina galimybę gauti papildomų pajamų ar siekti aukštesnio išsilavinimo.
Psichologinė pagalba vienišoms mamoms taip pat yra svarbus aspektas. Lietuvoje yra įvairių iniciatyvų ir nevyriausybinių organizacijų, kurios teikia psichologinę pagalbą ir paramą vienišoms mamoms, tačiau jų pasiekiamumas ir efektyvumas gali skirtis priklausomai nuo regiono.
Europos mastu vienišos mamos taip pat susiduria su ekonominiais sunkumais, tačiau situacija skiriasi priklausomai nuo šalies. Šiaurės Europos šalyse, kaip Švedija ar Norvegija, vienišoms mamoms teikiama didelė socialinė parama, įskaitant geras vaiko priežiūros paslaugas ir dosnias pašalpas. Tai padeda sumažinti skurdo riziką ir užtikrinti geresnę gyvenimo kokybę.
Pietų ir Rytų Europos šalyse, kaip Graikija ar Bulgarija, socialinė parama vienišoms mamoms dažnai būna mažesnė, o skurdo rizika – didesnė. Daugelyje šių šalių socialinės apsaugos sistemos nėra taip išplėtotos, todėl vienišoms mamoms tenka labiau priklausyti nuo šeimos ir bendruomenės pagalbos.
Europos Sąjungoje egzistuoja įvairios iniciatyvos, skirtos gerinti vienišų mamų padėtį. Europos socialinis fondas (ESF) remia įvairius projektus, skirtus kovoti su skurdu ir socialine atskirtimi. Šios iniciatyvos apima mokymus, darbo rinkos integracijos programas ir socialinės pagalbos priemones.
Daugelis Europos šalių turi gerai išvystytas psichologinės pagalbos sistemas, įskaitant pagalbos linijas, konsultavimo centrus ir paramos grupes vienišoms mamoms. Šiaurės Europos šalyse šios paslaugos dažnai būna lengvai prieinamos ir finansuojamos valstybės. Kitose šalyse, kaip Pietų ir Rytų Europoje, šių paslaugų pasiekiamumas gali būti ribotas.
Lyginant Lietuvą su kitomis Europos šalimis, vienišos mamos Lietuvoje dažnai susiduria su didesniais ekonominiais iššūkiais nei Šiaurės Europos šalyse, tačiau situacija gali būti geresnė nei kai kuriose Pietų ir Rytų Europos valstybėse.
Lietuvoje socialinė parama vienišoms mamoms yra, bet ji gali būti nepakankama. Šiaurės Europos šalys siūlo platesnę ir dosnesnę paramą, o Pietų ir Rytų Europos šalyse parama dažnai yra menkesnė.
Psichologinė pagalba Lietuvoje vienišoms mamoms yra prieinama, bet gali būti nepakankamai išvystyta lyginant su Šiaurės Europos šalimis. Tačiau ji gali būti geresnė nei kai kuriose Pietų ir Rytų Europos šalyse.
Apibendrinant galima teigti, kad Lietuvoje vienišos mamos susiduria su reikšmingais ekonominiais ir socialiniais iššūkiais. Nors egzistuoja tam tikra socialinė parama, ji dažnai nėra pakankama, kad visiškai kompensuotų ekonominę ir socialinę naštą. Europoje situacija labai skiriasi priklausomai nuo šalies, tačiau bendra tendencija rodo, kad vienišoms mamoms tenka susidurti su įvairiais iššūkiais visame žemyne.
Foto Jon Flobrant