Per pastaruosius metus, kai pasaulį užklupo didžiausias per daugiau nei dešimtmetį kokliušo protrūkis, vaistininkai susiduria su vis didėjančiu svarbiausių antibiotikų trūkumu. Ši itin užkrečiama kvėpavimo takų liga jau pareikalavo penkių kūdikių gyvybių, o šiais metais patvirtintų atvejų skaičius yra daugiau nei tris kartus didesnis nei 2023 metais.
Nepriklausomų kelių vaistinių asociacijos vadovė, teigė, kad dėl šio protrūkio vaistininkai neturi kito pasirinkimo, kaip tik atsisakyti priimti tėvus, kurių vaikai kenčia nuo šios ligos, nes trūksta būtinųjų vaistų.
Kokliušas – rimtas iššūkis visuomenės sveikatai
Kokliušas, dar vadinamas šimto dienų kosuliu, yra ypač pavojingas jaunesniems nei šešių mėnesių kūdikiams, nes gali sukelti kvėpavimo sutrikimus, dehidrataciją ir net mirtį. Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems liga paprastai yra ne tokia sunki, ypač jei jie buvo skiepyti.
Kokliušo gydymas ir prevencija
Gydytojai gydymui gali skirti vieną iš keturių antibiotikų: klaritromiciną, eritromiciną, azitromiciną arba ko-trimoksazolį. Šie vaistai ne palengvina simptomų, bet neleidžia ligai plisti. Tačiau dėl dabartinio vaistų trūkumo, vaistininkai dažnai negali suteikti reikalingos medikamentų formos, ypač skystos vaistų formos vaikams, kurių dozė priklauso nuo jų svorio.
Vaistų trūkumo problemos
Panašios vaistų tiekimo problemos buvo patirtos 2022 metais, kai dėl Strep A viruso protrūkio trūko penicilino, o tai sukėlė problemas tiekiant pakaitinės hormonų terapijos vaistus, skausmą malšinančius vaistus ir antidepresantus. Šios problemos rodo, kad sveikatos apsaugos sistemos yra pažeidžiamos ekstremaliomis situacijomis.
Tuo tarpu visuomenė raginama imtis atsargumo priemonių, kad apsisaugotų nuo infekcijos plitimo, ir laikytis rekomendacijų dėl skiepijimo, kuris yra svarbiausias kokliušo prevencijos būdas.
Parengta pagal dailymail.co.uk
Foto Raimond Klavins