Vaikų dienas švęsime kitaip

Lietuvos naujienos

Nuo šių metų Lietuvoje Vaiko diena bus minima kiek kitaip – trečiąjį gegužės penktadienį, o ne birželio 1-ąją, kaip buvo įprasta. Ši pokyčių banga taip pat atneša dar vieną svarbią šventę lapkričio mėnesį – Pasaulinę vaiko teisių dieną, švenčiamą lapkričio 20-ąją. Šie atnaujinimai atspindi Lietuvos norą atsiriboti nuo sovietinių švenčių ir sustiprinti nepriklausomos valstybės tradicijas.

Istoriniai pokyčiai ir naujos šventės

Vaiko dienos šventės data birželio 1-ąją turėjo sovietines šaknis ir buvo minima nuo 1950 m., kai šią dieną iniciavo Tarptautinė demokratinė moterų federacija Maskvoje. Lietuva, atnaujindama įsimintinų dienų kalendorių, nusprendė pakeisti šią datą ir įvesti dvi naujas: Vaiko dieną pavasarį ir Pasaulinę vaiko teisių dieną rudenį.

Vaiko diena – naujos tradicijos pradžia

Trečiasis gegužės penktadienis, šiemet krentantis gegužės 17 dieną, taps naująja Vaiko dienos švente. Ši diena buvo pasirinkta tarp Motinos dienos ir Tėvo dienos, kurios taip pat švenčiamos gegužės ir birželio mėnesiais. Pasirinkimas švęsti penktadienį leis šią dieną integruoti į švietimo įstaigų veiklas, skatinant bendruomeniškumą ir šventiškumą ne tik šeimose, bet ir mokyklose bei darželiuose.

Pasaulinė vaiko teisių diena – tarptautinis pripažinimas

Lapkričio 20-oji, kada 1959 m. buvo priimta Jungtinių Tautų vaiko teisių deklaracija ir vėliau, 1989 m., vaiko teisių konvencija, nuo šiol bus minima kaip Pasaulinė vaiko teisių diena. Tai suteiks galimybę dar kartą išryškinti vaikų teises ir atsakomybes, kurios svarbios visame pasaulyje.

Parengta pagal lrytas.lt
Foto Robert Collins