Europos Sąjungos vadovė Ursula von der Leyen skelbia, kad Ukraina netrukus, jau šių metų liepą, gali tikėtis gauti pirmąją 1 mlrd. eurų sumą iš įšaldyto Rusijos turto. Ši naujiena buvo paskelbta ketvirtadienio vakarą, po to, kai 27 ES šalių nariai sutiko skirti iki 3 mlrd. eurų per metus iš Rusijos turto palūkanų, kurios dabar yra imobilizuotos ES valstybių narių depozitoriumuose.
Didžioji šios sumos dalis numatyta skirti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų aprūpinimui ir ginklų pirkimui, kad šalis galėtų tęsti kovą prieš Rusijos agresiją. L. von der Leyen teigimu, viskas priklausys nuo ES šalių gebėjimo greitai užbaigti susitarimą.
Pasak Europos Komisijos vadovės, pagal Briuselio planą, 90 % šių lėšų būtų panaudota pagal Europos taikos priemonę, kuri iš dalies kompensuotų valstybėms narėms jų Ukrainai paaukotus ginklus. Likusi 10 % suma būtų skirta Ukrainos atstatymo finansavimui po karo.
Šis politinis sprendimas sulaukė pritarimo, nepaisant kai kurių ES valstybių, pavyzdžiui, Austrijos ir Airijos, kurios yra kariniu požiūriu neutralios, susirūpinimo. Austrijos kancleris Karl Nehammer pareiškė, kad jo šalis sieks garantijų, jog Austrijos įnašai nebus naudojami kariniams tikslams.
Tačiau, nepaisant kai kurių valstybių narių nuogąstavimų, Europos Sąjunga stengiasi rasti būdų, kaip remti Ukrainą jos kovoje. Belgijos ministras pirmininkas Aleksandras de Kroo jau nukreipė netikėtas pelno mokesčių, susikaupusių Belgijoje, lėšas Ukrainos paramai.
Šis žingsnis atliekamas atsižvelgiant į didelę teisinę riziką, susijusią su Rusijos turto panaudojimu, ir Europos centrinio banko išreikštą susirūpinimą dėl euro patikimumo kaip pasaulinės rezervinės valiutos.
Nuo 2022 m., kai Maskva pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, ES buvo imobilizuota apie 210 mlrd. eurų Rusijos centrinių bankų turto. Jie daugiausia laikomi „Euroclear“ finansiniame depozitoriume Belgijoje.
Parengta pagal euronews.com
Photo by Tabrez Syed