Somalio piratai sugrįžta: drebina pasaulinę laivybą

Vilniaus naujienos

MOGADIŠU, kovo 21 d. – pranešimai apie Somalio piratų sugrįžimą ir jų atakas prieš tarptautinius laivus vėl kelia susirūpinimą pasaulinėje laivybos bendruomenėje. Naujausias incidentas, kai piratai pagrobė Bangladešui priklausančio balkerio „Abdullah“ kapitoną ir antrąjį karininką, rodo, kad, nepaisant anksčiau pasiektų sėkmių kovojant su piratavimu, problema toli gražu nėra išspręsta.

Atakos prieš „Abdullah“ įvyko Indijos vandenyno vakaruose, o piratai į laivą užlipo paleidę įspėjamuosius šūvius. Incidentas įvyko praėjus savaitei po to, kai laivas buvo pagrobtas ir išmetė inkarą prie Somalio krantų. Šis įvykis atskleidė, kad Somalio piratavimas, kurį tarptautinės jūrų pajėgos laikė suvaldytu, vėl įgauna pagreitį.

Piratų atsiradimas yra susijęs su sumažėjusiu tarptautinių jūrų pajėgų patruliavimu regione, taip pat su naudojimuisi geopolitine situacija, įskaitant konfliktą Jemene. Piratų veiklą finansuojantis Ismailo Isse pripažino, kad jie pasinaudojo proga atgaivinti savo veiklą po beveik dešimties metų pertraukos.
Piratavimo atgimimas kelia grėsmę ne tik laivams, plaukiojantiems prie Somalio krantų, bet ir visam pasauliui. Regionas, kuriame įvykdyti neseniai užfiksuoti išpuoliai, yra vienas iš judriausių laivybos kelių, jungiantis Europą ir Aziją. Piratavimo išlaidos, įskaitant išpirkas, draudimo mokesčius ir ginkluotų apsaugos darbuotojų samdymą, gali pasiekti milijardus dolerių, darydamos įtaką tiekimo grandinėms ir galutinei vartotojų kainai.
Tarptautinė bendruomenė, įskaitant Indijos karinį jūrų laivyną ir Europos Sąjungos kovos su piratavimu misija EUNAVFOR „Atalanta“, reaguoja į šią grėsmę, siekdama išlaisvinti pagrobtus laivus ir jų įgulas. Tačiau kyla klausimas, ar pakanka dabartinių pastangų efektyviai suvaldyti piratavimą, kuris vėl tampa rimta problema.
Ekspertai pabrėžia, kad svarbu ne tik reaguoti į piratavimo atvejus, bet ir stiprinti prevencijos priemones. Tai apima tarptautinės karinės paramos teikimą, patrulių stiprinimą bei investicijas į Somalio pakrančių apsaugos pajėgas.
Parengta pagal reuters.com

Photo by Ashley Levinson