Slovakijos prezidento rinkimus laimėjo Ukrainos skeptikas, premjero Fico sąjungininkas Pellegrini

Vilniaus naujienos

Šeštadienį vykusiuose Slovakijos prezidento rinkimuose prieš provakarietišką diplomatą Ivaną Korcoką laimėjo skeptiškai nusiteikęs vyriausybės sąjungininkas Peteris Pellegrinis. Pellegrini, buvęs ministras pirmininkas, surinko 53 proc. balsų, tuo tarpu Korcokas – 47 proc.

Pellegrini yra išsakęs savo paramą taikos deryboms su Rusija, nors Korcokas yra skeptiškesnis šiuo klausimu. Nepaisant to, kad Slovakijos prezidento pareigos daugiausia ceremonialinės, karo Ukrainoje klausimas iškilo kaip svarbus rinkimų akcentas. Tai ne tik skirtingas požiūris į konfliktą tarp dviejų kandidatų, bet ir siekis įtraukti Slovakiją į karinį konfliktą, kurį palaiko Rusija.

Rusijos invazija į Ukrainą ir joje vykstantis karas tapo svarbiu rinkimų klausimu Slovakijoje, kurioje gyvena 5,4 mln. gyventojų. Tai ypač įtakojo buvusį premjerą Robertą Fico, Pellegrinio sąjungininką, kuris siekė taikos su Rusija ir daugelį metų kėlė abejones dėl Ukrainos suverenumo.

Nuo spalio mėnesį veikiančią vyriausybę sudaro R. Fico partija „Smer“, R. Pellegrini partija „Hlas“ ir nedidelė kraštutinių dešiniųjų partija SNS. Jie nutraukė karinę pagalbą Ukrainai, ir tai buvo vienas iš rinkimų debatų taškų.

Pellegrini po pergalės padėkojo savo koalicijos partneriams ir pabrėžė, kad Slovakija ir toliau sieks stiprinti savo ryšius su Europos Sąjunga ir NATO. Šis pabrėžimas atitinka jo prisiimtą įsipareigojimą vykdyti šalies užsienio politiką.

Korcokas, nors ir pralaimėjęs, pasakė gerbiantis rinkimų rezultatus ir pageidaujantis, kad Pellegrini būtų nepriklausomas ir veiktų pagal savo įsitikinimus. Jis išreiškė savo tikėjimą, kad naujasis prezidentas bus atsakingas ir veiks vadovaudamasis tautiečių interesus, o ne išorinės įtakos.

Pellegrini bus prisaikdintas birželio 15 d. ir pradės savo kadenciją, turėdamas išspręsti šias svarbias problemas šalies ir regiono kontekste.

Parengta pagal france24.com