Skelbiamos 2023-iųjų metų knygos

Lietuvos naujienos

Gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko įspūdingas renginys – buvo paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nugalėtojai. Ši svarbi kasmetinė iniciatyva ne tik pabrėžia literatūros svarbą mūsų visuomenei, bet ir skatina autorius tęsti kūrybinius darbus, atnešančius kultūrinius lobius.

Nugalėtojai įvairiose kategorijose

Akcija, kurioje varžėsi specialiai ekspertų komisijų atrinktos per 2023 metus išleistos knygos, parodė įvairiapusišką literatūrinį pasaulį. Iš viso buvo nominuotos 25 knygos penkiose kategorijose, o skaitytojai galėjo balsuoti du mėnesius po pretendentų pristatymo Vilniaus knygų mugėje.

  1. Prozos kategorijoje triumfavo Manto Adomėno kūrinys „Moneta & labirintas“, išleistas „Baltos lankos“ leidykloje.
  2. Poezijos kategorijoje pirmąją vietą iškovojo Vytauto Kazielos „Neatsimerk, Viešpatie“, leidykla „Kauko laiptai“.
  3. Negrožinių knygų kategorijoje laimėtoja tapo knyga „Mūsų Irena: atsiminimai apie Ireną Veisaitę“, kurią sudarė Reda Pabarčienė ir išleido Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.
  4. Vaikų literatūros kategorijoje prizinė vieta atiteko Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki „Mergaitė su šautuvu“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“).
  5. Paauglių literatūros kategorijoje nugalėjo Viktorijos Butautis „Kanarų paslaptis“, išleista „Vaga“ leidykloje.

Ypatingi apdovanojimai

Laureatų paskelbimo ceremonijoje buvo įteiktas ir LRT KLASIKOS įsteigtas specialus radijo teatro apdovanojimas, kuris šiemet atiteko Danutei Kalinauskaitei už jos knygą „Baltieji prieš juoduosius“ (leidykla „Tyto alba“). Autorė gavo galimybę sukurti radijo spektaklį pagal knygos motyvus.

Kultūros ministerija knygų laureačių autoriams skyrė pinigines premijas, o autorinių antspaudų studija „Ekslibris.lt“ įsteigė vardinius antspaudus, kuriuos sukūrė grafikė Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė.

Akcijos tikslai ir partneriai

„Metų knygos rinkimai“ – tai ne tik konkursas, bet ir platforma, skirta skatinti Lietuvos rašytojus kurti kokybišką, šiuolaikišką literatūrą visoms amžiaus grupėms. Tai taip pat būdas skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių žmones skaityti bei užtikrinti meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Metų knygos rinkimai vyksta nuo 2005 metų ir yra dalis Skaitymo skatinimo programos. Akciją organizuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Lietuvos Respublikos kultūros, švietimo, mokslo ir sporto ministerijomis. Akcijos partneris – Lietuvos leidėjų asociacija, o informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Pagal Martyno Mažvydo bibliotekos pranešimą
Foto Ioann-Mark Kuznietsov